Turizm

Kaymaklı Yeraltı Şehri Gezi Rehberi

Yazar : Gökhan Peker

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Kapadokya bölgesinde bulunan 200’e yakın tarihi yerlerden en önemlisi Kaymaklı Yeraltı Şehridir. Nevşehir’e 20 km mesafede bulunan kaymaklı kasabası sınırları içerisindedir. Tarihte M.Ö. 3000 yılına kadar uzanan sık sık saldırıya uğrayan Kapadokya bölgesinin halkın geçici sığınma amaçlı tüf yumuşak kayaların oyulması ile oluşmuştur. Bazı bölümlerinin aynı anda 30.000 kişiye geçici olarak sığınma sağlayabileceği söylenir. Kaymaklı Yeraltı Şehri, tarihe meraklı gezginlerin tercih ettiği bölgelerin başında gelir.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Ziyaretleri

Kaymaklı Yeraltı Şehri,Kapadokya bölgesinin en önemli kültürel zenginliğine sahip alanlarındandır. Mevsim normallerinin üzerinde ve en soğuk bölgesinde yer alır. Her yıl ülkemizi ziyaret eden turistleri görsel ve değerli tarihi hikayesi ile büyülüyor.1964 yılında ziyarete açılan Kaymaklı Yeraltı Şehri 8 katlıdır. Ancak ziyarete yalnızca 4 katı açıktır. Mevsim dönemlerine göre yaz döneminde 08:00-19:00 kış dönemimde ise 08:00-16:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Gezi

Kaymaklı Yeraltı Şehri, birbirlerine bağlanabilen salon ve odalar, su kuyuları, erzak depoları ve kiliseden bütünlüğünü sağlar. İlk yani giriş katında ahırlar yer almaktadır. Hayvanların dar koridorlarından geçişleri sorun yaşatacağı düşünülerek giriş bölümü ahır olarak inşa edildiği tahmin ediliyor. Sürgülü kapılarla oluşturulmuş tüneller diğer katlara ulaşmanızı sağlıyor. İkinci katında kiliseler bulunur.

Alt katlara inildikçe yaşam alanları karşınıza çıkıyor. Yeraltı şehrinin üçüncü katında uzun süre yiyecek ve içecek muhafaza edilebilen erzak mahzenleri bulunuyor. Yeraltı şehirleri sığınma amaçlı olarak oluşturulmuş ve toplu yaşama uygun olduğundan mutfak bölümleri ortak kullanılmıştır. Her ailenin kendine ait mutfağı bulunmadığından bu kısma çok fazla alan ayrılmamıştır. Dördüncü kata geldiğiniz de konaklama alanları olarak kullanıldığı tahmin edilen alanlar karşınıza çıkmaktadır.

Kapadokya bölgesinde çok sayıda yeraltı şehri bulunmaktadır. Kaymaklı Yeraltı Şehri bunların en büyüğü ve en çok tercih edilen yeraltı şehri olma özelliğine sahiptir. Henüz her katı ziyarete açılmamış olmasına rağmen yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi gören Kaymaklı Yeraltı Şehri tüm ziyaretçilerine tarihi bir görsel şölen sunuyor.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz