Antrenman Ekstrem Sporlar Sağlık

Kaslarım Yaşlanınca Sarkar mı ?

Kaslarım Yaşlanınca Sarkar mı
Yazarı; Onur Apaydın

Kaslarım Yaşlanınca Sarkar mı ?

Merhabalar arkadaşlar bugün sizlere Kaslarım Yaşlanınca Sarkar mı ? Kaslarım Yaşlanınca Sarkarsa ne gibi önlemler alabiliriz gibi konuları ele alacağız  Wellness Antrenörü Onur Apaydın’ın sizler için yaptığı araştırmalar aşağıda mevcuttur. İyi okumalar dileriz

Yaşlanınca Sarkar mı?

Pek çok kişinin merak ettiği bir konu”vücut geliştirme yapsam Kaslarım Yaşlanınca Sarkar mı ?”
Bu soruya şu şekilde cevap verilebilir; kas sarkması pek çok kişi tarafından olanaksız denilse bile bu mümkündür. Örnek olarak Platysma kasını verebiliriz. Boynun en dış katmanında bulunan bu kas boynun ön ve yan bölgelerinde gerginliği sağlar ancak fonksiyonel değeri azdır ve zamanla tonusunu kaybederek sarkar.
Diğer taraftan antrenmanlarda geliştirdiğimiz kaslar yaşlanınca sarkma göstermez çünkü kaba ve ince motor kasları sürekli aktif olduğu için tonusunu sarkacak derecede kaybetmezler, atrofiye(küçülme)uğrarlar.
Eski güreşçi ve vücut geliştirmecilerin kolları neden şimdi sarkık? Sorularına cevap ise; kaslar hipertrofiye(büyüme) uğradıklarında deri de doğru orantıda genişleme gösterir. Antrenmanlar bırakıldıktan sonra kasların atrofiye(küçülme) uğtaması sonucu derinin içini dolduracak yeterli doku olmadığı için “deride” sarkma meydana gelmektedir. Obezite hastası insanaların kilo verdikten sonra derilerinde oluşan sarkmalarla aynı durumdur.
Vücut geliştirme; bilinçli olarak yapıldığı sürece hiçbir şekilde zararı yoktur.

Kaynak:Spor Anatomisi Prof. Dr. Şimşek Cankur 2016

Kaslarım Yaşlanınca Sarkar mı

Kaslarım Yaşlanınca Sarkar mı

Yorum yap