Beslenme

Kanseri Yenmek İsteyen Kişiler Nasıl Beslenmelidir ?

kanseri yenmek
Yazar : Gökhan Peker

Sarımsa bitkisi, bağışıklık sisteminin kansere karşı doğal savunmasını teşvik edebilen allil sülfür bileşikleri içerir ve vücuda kanser kaynaklı kimyasallardan kurtulma ve kanserli hücrelerin doğal olarak ölmesine yardımcı olma potansiyeline sahip olabilmektedir; bu işlem apoptoz olarak adlandırılmaktadır. Iowa Kadın Sağlığı Çalışması, en yüksek miktarda sarımsak tüketen kadınların, az miktarda yiyen kadınlara kıyasla kolon kanseri riski yüzde 50 daha düşük olduğunu göstermektedir. 

Çok uluslu olan Avrupa araştırmasına göre, brokoli ve lahana, karnabahar, brokoli ve bok şişi gibi kuzenlerinde haftada en az bir kez böbrek kanseri riski daha düşük, ayda bir defadan az tüketenlere kıyasla daha düşük olmaktadır.

Kanseri Yenmek İsteyen Kişiler Nasıl Beslenmelidir ?

İki karanfil ezilmiş sarımsak, iki çorba kaşığı zeytinyağı halinde alın ve daha sonra düşük sodyum ile kesilmiş domatesler karıştırın. Isınana kadar nazikçe karıştırın ve bir bardak tam buğdaylı makarna üzerinde servis yapın. Sarımsağın kanseri önleyici faydalarını elde edeceksiniz, ayrıca domateslerin likopeni kolon, prostat, akciğer ve mesane kanserlerine karşı koruyor, zeytinyağı vücudunuzun likopeni emmesine yardımcı oluyor ve lif dolu makarnalar riskinizi azaltmaktadır.

Enginar, kanserli hücre büyümesini yavaşlatarak cilt kanseri önlemeye yardımcı olabilecek antioksidan silyarin’in mükemmel bir kaynağıdır. Yemek için, alttaki sert dış yaprakları soyun, alt kısmı kesin ve sivri tepeyi kesin. Daha sonra kaynatın veya ihale oluncaya kadar buharlayın. Daha sonra yenilebilmektedir.

Eti ızgara yapmak için gereken yüksek sıcaklıkta kızartmak kansere bağlı heterosiklik aminler olarak adlandırılan bileşikler oluşturur. Bu bileşikler, DNA’ya kolon, meme, prostat ve lenf hücrelerinde tümör gelişimini tetikleyebilecek kadar zarar verebilir. Minnesota Üniversitesi’nden bir üniversite, kömürleşmiş eti düzenli olarak tüketmenin pankreas kanseri riskini yüzde 60 oranında artıracağını buldu. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisinde yapılan araştırmaya göre, kızarmış eti bira veya şarapla pişirmeden iki saat önce marine etmek bu zararlı bileşiklerin miktarını azalttı. Kansas Devlet Üniversitesi araştırma, pişmemiş etlerin üzerine biberiye sürülmesinin bu kanser oluşturan bileşiklerin oluşumunu yüzde 100’e kadar engellediğini buldu. Ayrıca, bu zararlı kansere neden olan bileşikler ızgarada eti korumaya yardımcı olmak için az yağlı bir et kesiminde birkaç kesilmiş kivi sürünün.

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre çay ve kanser riski arasındaki ilişki üzerine 50’den fazla çalışma 2006’dan beri yayınlandı. Bulgular tutarsız olmakla birlikte, kısmen çay tipindeki değişiklikler ve hazırlık ve tüketim arasındaki farklılıklardan dolayı çay içenlere göğüs, yumurtalık, kolon, prostat ve akciğer kanseri riski azaldığını gösteren bazı kağıtlar bulunmaktadır. Yeşil çayın şifa güçleri Asya’da binlerce yıldır değer taşıyor. Bazı bilim adamları, yeşil çaydaki bir kimyasalın (EGCG) yüksek sayıda antioksidan nedeniyle keşfedilen en güçlü anti-kanser bileşiklerinden biri olabileceğine inanmaktadırlar.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz