Sağlık

Kanseri Önleyecek Yollar Nelerdir ?

kanseri yenmek
Yazar : Gökhan Peker

Yeşil muz, yuvarlanmış yulaf ve beyaz fasulye gibi gıdalarda bulunan dirençli nişasta, kırmızı ette yüksek bir diyete bağlı kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Kanser Önleme Araştırması dergisine göre, bir araştırmacı, dört haftalık bir günde 300 gram yağsız kırmızı et yedikten sonra rektal dokuda hücre çoğalmasında yüzde 30’luk bir artışa (yaklaşık 10 ons) sahipti. Eti yiyorken günde 40 gram dirençli nişastayı ilave ettikten sonra, hücre çoğalma seviyeleri normale döndü. 

Kanseri Önleyecek Yollar

Yeni araştırmalar, günlük oturma günlerinin çoğunu geçiren kişilerin bir koltuğa daha az vakit geçiren insanlara kıyasla kolon ve endometriyal kanser riski açısından yüzde 24 daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer araştırmalar, TV önünde daha fazla vakit geçiren kişilerin, daha az TV izleyenlere kıyasla, kolon kanseri riski yüzde 54 arttığını göstermektedir. Bu nedenle uzmanlar ve kanser konusunda bilgili kişiler tarafından kişilerin tembellik yapmamaları ve ayağa kalkıp sıklıklar ile iş yapmaları önerilmektedir.  

Brokoli kanseri önleyici süper bir besindir ve bu nedenle de kanserden korunmak isteyen kişiler sık sık yer. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. 2008 yılında İtalyan araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmada, buğulanmış brokoli, haşlanmış, kızartılmış veya mikro dalgada brokoliye oranla daha fazla glukosinolat (sebzenin sağlıklı bileşenleri) içerdiğini keşfetmiştir.

Selenyum açısından zengin, topraktaki bir iz minerali, kanser hücrelerinin intiharı için ikna edici ve hücrelerin DNA’larını onarmasına yardımcı olmaktadır. Harvard Üniversitesi’nde 1.000’den fazla erkeğin prostat kanseri ile ilgili araştırması, en yüksek kan selenyum düzeyine sahip olanların 13 yılda en düşük seviyedeki erkeklerden% 48 daha ileri bir hastalık gelişme ihtimalinin düşük olduğunu bulmuş bulunmaktadır.  Beş yıllık bir çalışma, günde 200 mikrogram selenyumun – sadece iki tane açılmamış Brezilya fıstığı miktarının – yüzde 63 daha az prostat tümörü, yüzde 58 daha az kolorektal kanser, yüzde 46 daha az kan hücresi kanseri anlamına geldiğini gösterdi akciğer maligniteleri ve kanser ölümlerinde yüzde 39’luk bir düşüş görüldüğünü göstermektedir. Besinlerden selenyum almak bireylerce unutulmamalıdır. 

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz