Kampçılık

Kamp Ocağı Nasıl Seçilir ? Hangi Çeşitleri Vardır ?

Kamp Ocakları
Yazar : Gökhan Peker

Kamplarımızın olmazsa olmaz ihtiyaçlarından biri tabi ki ateş ve ocak. Kamp ocakları beslenme, ısınma, kar eritme ve  su arıtma ,ayrıca verdiği keyiften faydalanmak için kamp ocağımız çantamızın ayrılmaz parçasıdır.

Kamp Ocağı Çeşitleri

Yapılacak faaliyete, ihtiyaç ve ekonomik durumumuza göre farklı pek çok seçenek mevcut. Kamp ocakları 3 ana gruba ayrılırlar;

  1. Benzin Ocakları
  2. Alkol-İspirto Ocakları
  3. Gazlı Ocaklar

Kamp Benzin Ocakları

Yüksek irtifa ve kış kampçılığı için ilk seçenek kuşkusuz her yükseklikte verimli yanma sağlayabilen benzinli ocaklar olmalıdır. Kullanımı gazlı, alkollü ocaklardan biraz daha zahmetlidir. Yakıt olarak kurşunsuz süper benzin, ya da saatçi benzin’i kullanılabilir. Hava sıcaklığına bağlı olarak ön ısıtma gerekebilir. Isıtma işini ocağın üzerine biraz benzin yada ispirto dökerek ya da çakmağınızla yapabilirsiniz. Zaman zaman kullandığınız yakıtın kalitesine bağlı olarak tıkanıklık problemi yaşarsınız. Tıkanıklık için yanınızda en incesinden bir iğne ya da tel taşımanız gerekli. Kullanmadan önce yakıt tankını pompalayarak benzin’in ocağa gelmesi sağlanmalıdır.Piyasada onlarca farklı marka altında şatışı yapılan benzin ocaklarının en tutulanları MSR , PRİMUS, COLEMAN gibi markalardır . Fiyat olarak Gazlı ocaklara göre yüksektir.

kamp benzin ocağı

Kamp Benzin Ocağı Nasıl Kullanılır ?

Kamp Alkol Ocakları

Birçok dağcı tarafından kullanılan ispirto ocağı (trangia) ispirto ve alkolle yanabilir. Özel bir yemek seti içinde gizlenen bu ocakta 2 küçük tava, tencere, kapak ve asıl ocağın olduğu özel muhafaza yeri vardır. Ucuz taklitlerini bulmak veya yapmak kolaydır. Çok kısa sürede yüksek ısı üreten bu ocağın tek handikapı yanma süresinin kısalığıdır. Kullanılan yakıtın oranı çadır dolu dağcı sayısının artmasıyla artar. Çadır içinde devrildiğinde yayılan ateşin çadırı yakma olasılığı çok yüksektir. Benzinli ocaklar ile karşılaştırıldığında artısı ve eksisi daha net görülür. Fiyatları en uygun olan ocak gurubudur, evde kendinizde rahatlıkla bir alkol ocağı yapabilirsiniz.

1,2 lt Hazır Su İçin İspirto ocağı  15 dak  80 gram yakıt ile Benzinli ocak  4 dak  14 gram yakıt harcayarak kaynatır.İspirto ocağı daha çok yakıt ve zaman harcayarak kaynattığı suya benzinli ocak daha az yakıtla ve zamanda kaynatır.

Kamp Alkol Ocakları

Kamp Alkol Ocağı Nasıl Kullanılır ?

Kamp Gazlı Ocakları

Çakmak gazı ya da Bütan-Propan gaz  karışımı ile çalışan pek çok modeli piyasada mevcuttur . Yedek gaz tüplerini tüp bayilerinden, outdoor mağazalarından büyük süpermarketlerde bulabilirsiniz. 200-500gr arası yedek tüpleri var bazı tüplerin dolumunu çakmak gazı kendiniz yapabiliyorsunuz. Tüm tüpler her modele uyum sağlayamayabilir direk tüpe vidalanlar olduğu gibi tüpün özel kartuş içine takılan modelleri var. Dezevantajı tüpler çantada çok yer kaplayabilir, aşırı soğuk ve 3000 metrenin üzerindeki irtifalarda yanma verimi düşer. Fiyat olarak alkol ocaklarından pahalı benzinli ocaklardan ucuz.

Kamp Gazlı Ocakları

Kamp Gazlı Ocağı Nasıl Kullanılır ?

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz