Kampçılık

Kamp Ateşi Nasıl Yakılmalıdır ?

Yazar : Gökhan Peker

Kamp ateşi, kamp yapmak isteyenlerin en temel ihtiyaçlarından biri olmuştur. Kamp yapmak git gide insanların daha çok ilgilendiği bir spor olmaktadır.Bu sporu yaparken de rahatımız ve güzel bir kamp geçirmemiz sebebiyle bazı şeylere dikkat etmemiz gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi de kamp ateşidir. Kamp esnasında olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi olan kamp ateşi hem yemeğimiz için hem ısınmamız için hem de yabani hayvanlardan korunmak için çok önemli bir mesele oluşturmaktadır. Ayrıca dumanıyla sinekler ve haşereleri kovmak için kullanılmaktadır.Kamp ateşini doğru yakmamız hem kendi ekipmanlarımız için hem de çevre için büyük önem arz etmektedir. Önemle dikkat edeceğimiz bir konu da gideceğimiz yerin zemininin ateş yakmaya müsait oluşudur. Bazı yerler ağaç köklerine zarar veriyor diye ziyaretçilerine zeminde ateş yaktırmayarak kazanlarda yaktırmaktadırlar.

Zemin Kuruluğu Nasıl Olmalı?

Kamp ateşi yakmadan önce, ateş yakılacak yerin kuru yapraklardan ve yanacak herhangi maddelerde temizlenmesi gerekmektedir. Zeminin aşırı kur otlarla kaplı olduğu yerlerde kazdığımız çukurun içine ateş yakabiliriz. Ayrıca ateşin çevresini taşlarla çevirmemiz gerekmektedir. Bazı kamp alanlarında ateşin boyutuna karışıldığından çukur içine ateş yakabilmekteyiz.

Kamp ateşi yakacağımız alanın ıslak veya sulu olması takdirde, zeminin üzerine koyacağımız kuru odunların üzerine ateşimizi hazırlayarak yakabiliriz. Ateşin ihtiyaca göre yakılması önemli bir konudur. Basit bir ihtiyaç için büyük bir ateş yakmamamız gerekmektedir.

Alanın rüzgarlı olması ateş konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir. Rüzgarın esen tarafının karşısına ateşimizi yakmakla beraber çadırımızı da rüzgarın tersine kurarak herhangi bir sıçrama durumunda çadırımızın güvenliğini sağlama almamız gerekmektedir.

Kamp ateşi yakmak için kuru odunları kullanınız. Yaş odunlar ve ağaç dallarını tercih ettiğiniz takdirde hem zorlanırsınız hem de duman oluşturduğundan sıkıntılı bir sürecin içine girersiniz. Özellikle yaş odunlarınız varsa yaktığınız ateşin civarına düzgün bir şekilde yerleştirerek yanan kuru odunlar sönmeden yeni kuru odunlar elde edebilirsiniz.

Ateşi Söndürmek

Kamp ateşi yakıldıktan sonra yanar vaziyette ateşinizi bırakmamaya dikkate ederek, yaktığımız her ateşi dikkatli bir şekilde söndürmemiz gerekmektedir. Bunun için su, toprak ve kar kullanabiliriz. Söndürdüğümüz odunların içten yanan kısımlarının kalamadığından emin olmanız gerekmektedir.

KAMP ATEŞİ ÇEŞİTLERİNDEN BAZILARI

Kamp Ateşi: Genellikle izci kamplarında görülen bu ateş çeşidi iki kalın kütüğün paralel bir şekilde konulmasından sonra, üst üste kalından inceye doğru piramit şeklinde dizilen ateş çeşidi olmakla beraber ıslak odunlarımızın kuruması içinde kullanılan çeşittir.

Yıldız Ateşi:Yere yıldız biçiminde koyulan odunların ortasında ateş yakılır. Odunlar yandıkça uçlarından itilerek ateşin sönmemesini sağlamaktadır.

Avcı Ateşi:İki kütük arasında yanan ateştir. Kütüklerin arasından hava sirkülasyonu oluşturarak ateşinizi yakarak yemek pişirmenizi vs. sağlayan ateş çeşididir.

Balkon Ateşi: En uzun süre yanan ateş çeşidi olan balkon ateşi iki odunun paralel olarak üst üste konulan odunların tutuşturulması sonucu oluşan ateştir.

Yörük Ateşi: Yörük ateşi trekking yapanlar ve kamp yapanların genellikle yemek pişirmek ve su kaynatmak için kullanılmaktadır. Yakılan korunumlu ateşin üzerine bir odun vasıtasıyla düzenek yapılarak üstten üç ayak gibi ihtiyacınızı gideren ateş çeşididir.

BONUS VİDEO ;

Eğer kamp alanında yalnız ve çakmak ve kibritiniz yoksa, ilkel yollarla da ateş yakabilmeyi öğrenmeniz gerekmektedir. Aşağıda ki video da Serdar Kılıç abimiz nasıl ateş yakılacağını bizlere ayrıntılı bir şekilde öğretiyor. İzleyelim ve öğrenelim.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz