Ekstrem Sporlar Sağlık

Kalça Bozuklukları ve Tedavisi

Kalça Bozuklukları ve Tedavisi

Kalça Bozuklukları ve Tedavisi

Kalça bozuklukları kadınların kabusu haline gelmekte ve milyonlarca kadın bu sorundan şikayet etmekte. Peki nedir kalça bozukluklarını meydana getiren etken. Beslenme mi? Hareketsizlik mi?  Yoksa ilerleyen yaş ve genetik faktörler mi? Bunların hepsini bu makalede bulacaksınız. Kalça Bozuklukları ve Tedavisi adlı makalemiz başlıyor

Kalça Bozuklukları ve Tedavisi

Büyük Kalça

Kalçanın büyüklüğü önceden yapmış olduğunuz kas geliştirici spor nedeniyle oluşmuş ise bu kalçayı küçültmeniz hemen hemen imkansızdır. Ancak kalçanın büyüklüğü aşırı yağlanmadan kaynaklanıyorsa egzersiz yaparak küçültebilirsiniz. Egzersiz olarak eller iki yanda açık vücut dengede ayakları öne ve arkaya açıp kapama hareketi ve çömelme (Squat) hareketi önerilebilir.

Düşük Kalça

Yaş ilerlemesi, hamilelik, ya da sıkı diyetler kalçaların sıklığını kaybetmesine, yumuşayıp sarkmasına neden olur. Egzersiz olarak sırt üstü uzanarak ayakları bir desteğin altına sıkıştırarak bacaklarınızı havaya kaldıracakmışsınız gibi 30 sn. gergin tutun. Bu hareketi 12 defa uygulayın.

Düz Kalça

Bu tür kalçalar kas sistemindeki cansızlığın bir göstergesidir. Bu sebeple çok hareket etmeli, düzenli beslenilmeli, kas geliştirici egzersizler yapılmalıdır. Egzersiz olarak bank vaziyetinde bir ayak geriye doğru havaya kaldırılıp indirilir. Bu hareket otuz tekrar yapılarak her iki ayakla da uygulanır.

Sarkmış kalça

Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip kişilerde görülür. Egzersiz olarak ayakta iken bir ayağınızı arkaya doğru atarak 6 sn. tutun. Bu hareketi her iki bacakla da uygulayın. Hareketler sırasında ayaklar gevşek olacaktır.

Selülitli Kalça

Organizmanın biriktirmiş olduğu yağlar kalçalarda portakal büyüklüğünde şişlikler oluşturur. Özellikle kilolu kadınlarda sıkça görülür. Diyet,  spor, ve bölgesel uygulamalar yapılabilir.

Güzel Kalçalar

Sıkı ve biçimli kalçalar, doğru egzersizlerle elde edilir. Merdiven inip çıkmak, kısa mesafe koşusu ve yürüme gibi basit egzersizler etkili yollardır.

Çağımızın en sinsi hastalıklarından olan hareketsizlik ve yanlış beslenmenin vücudumuza verdiği hasarları bazen düzeltmek bize pahalıya patlıyor. Artık yaş ilerledikten sonra bazı şeyler için geç kalınmış olunuyor. Hareketsizlik ve yanlış beslenme konusunda bazen bir uzman yardımı almanız gerekebilir. Bu makalemizde de Kalça Bozuklukları ve Tedavisi adlı konumuzu işledik. Hareketli bir yaşam geçirmeniz dileğiyle. Hoşçakalın.

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz