Avcılık

İzmir’de Balık Tutulacak Yerler

İzmir'de Balık Tutulacak Yerler

İzmir’de Balık Tutulacak Yerler ; İzmir, amatör balıkçıların oldukça gözdesi olan Türkiye’nin en ehemmiyetli balık cennetlerinden birisidir. Yüzden fazla balık çeşidi ve harika koylarıyla İzmir’de ve İzmir dışından gelen balık severlerin mutlu olmaması gerçektende mümkün değil. Yaptığımız araştırmalara göre Yunanistan’a bağlı adalar ile bizim kıyı şeritlerimizin arasında bulunan bölgelerde tekne ile avlananlar, kıyıdan olta ile balık tutanlara nazaran daha fazla balık avlarlar. Yer konusunda nokta atış yaptıktan sonra İzmir’in koylarında yeteri kadar balık avlama imkanı vardır. Bizim de amacımız siz değerli okurlarımıza bu koyları detaylı bir şekilde anlatıp İzmir ve çevresindeki diğer beldelerimizin imkanlarından faydalanmanızı sağlamaktır. İzmir’de Balık Tutulacak Yerler

İzmir körfezi, Ege Bölgesi’nin birçok balık türüne ev sahibi olan güzide bir bölgesi. Çiğli ile Güzelbahçe arasında bulunan kısım iç körfez diyerek isimlendirilirken, Buradan başlayıp Karaburun Foça beldelerine kadar uzanan kısım ise dış kısım yani dış körfez olarak adlandırılır. Bu aralarındaki fark ise iç körfezdeki dağların rüzgarları engelleyerek denizin az da olsa daha sakin olmasını sağlar. Buna rağmen  Foça ve Karaburun yerleşim yerleri çok daha fazla rüzgar alan beldelerdir. Dipnot düşmek istediğimiz nokta şu ki; Bu iki beldemiz yaz kış balık verme potansiyeline sahip olduğundan ötürü amatör balıkçıların sık sık uğradığı yerler arasında başı çekmektedir.

Rekreasyonist.com olarak İzmir şehrindeki avlak yerleri hakkında size detaylı bir bilgi vererek balık avından boş dönmemenizi umut ediyoruz. Yani İzmir’de Balık Avlak Yerler İzmir’de Balık Avlakları İzmir’de Balık Avlanacak Yerler İzmir’de Balık Tutma Yerler İzmir’de Balık Tutulacak Yerler İzmir’de Nerelerden Avlanılır? İzmir’de Hangi Meradan ne tür balıklar çıkar? gibi soruların cevaplarını bu makalemizde bulacaksınız.

İzmir'de Balık Tutulacak Yerler

İzmir’de Balık Tutulacak Yerler

İzmir’de Balık Tutulacak Yerler

1) Aliağa Balık Avı Avlak Yerleri

Aliağa İzmir şehrimizin diğer ilçelere nazaran en büyük sanayi beldelerinden biridir. Çanakkale yolunun üzerine konumlanmıştır diyebiliriz. Aliağa sınırları içerisinde 2 tane büyük liman vardır. Buralar amatör balıkçıların asla vazgeçemediği alanlardır. Bu limanlar Nemrut ve Aliağa limanlarıdır.

Aliağa’da ne tür balıklar çıkar?

Nemrut Körfezi: Karagöz , Mırmır , Sargoz , Isparoz ve Çupra

Çaltılıdere Burun Kısmı: Çupra ve Mırmır

Aliağa Uğur Mumcu Sahil Bulvarı: Lidaki, Levrek ve Eşek İsparozu

Güzelhisar ve Myrina Limanı Meraları: Kefal, Sargoz, Çupra, Mırmır (Levrek – GüzelHisar Bölgesi)

Yenişakran Sahili: Mercan, istavrit, karagöz ve Gopez

 

2) Dikili, Çandarlı Denizköy Balık Avı Avlak Yerleri

İzmir’de Dikili ve Çandarlı arasında bulunan, sanki denizle birleşmiş doğası ile size cenneti hatırlatan suskun ve serinkanlı bir koydur burası. Kent stresinden uzaklaşmak isteyenlerin ve aynı zamanda Balık Avı merakı olanların Denizköy’e gelmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

Dikili, Çandarlı Denizköy’de  ne tür balıklar çıkar?

Mırmır, Lidaki, İsparoz ve Çupra

https://www.youtube.com/watch?v=Zko5NIdnaIU

3) İzmir, Çeşme Balık Avı Avlak Yerleri

İzmir yabancı ziyaretçilerden çok yerli ziyaretçilerin tercih ettiği, Avlak Yeri olarak potansiyelinin oldukça fazla olduğu tatil beldesidir. Her sene  Balık Avı organizasyonları yapılır. Levrek, Orkinos ve Çupra bakınından zengin bir bölgedir.

İzmir, Çeşme’de ne tür balıklar çıkar?

Çeşme Alaçatı: Lidaki, Mırmır, İsparoz

Alaçatı Marina ve Balıkçı Barınağı: Levrek

Çeşme, Ildır: Karagöz, Sargoz, Mırmır

Çeşme, Gerence: Sargoz, Karagöz, Mercan , Kalamar

4) İzmir Foça Balık Avı Avlak Yerleri

Foça, İzmir körfezinde Mordoğan ve Karaburun ilçelerinin karşısında güzel bir kıyı beldesidir. Mükkemmel derecede güzel koyları ve balık çeşitleri noktasında oldukça verimli olan Foça beldesi amatör balıkçıların ilgi odağı olduğu kadar profesyonel balıkçılarında sık sık uğradığı mekanlardan birisidir.

İzmir, Foça’da ne tür balıklar çıkar?

Çakmaklı Mevkii : Karagöz, Granyoz ve Sargoz

Gencelli Meraları : Mırmır, İsparoz ve zaman zaman Sargoz çıkar.

Yenifoça Askeriye : Granyöz, Lahos, İsparoz, Levrek, Sargoz, İskorpit ve Mığrı çıkabilir

https://www.youtube.com/watch?v=dzG9tuZQPSg

5) İzmir, Kordon Balık Avı Avlak Yerleri

Muazzam atmosferi ile şarkılara filmlere konu olmuş ve ziyaretçilerin asla unutamayacağı bir yerdir. Eğlencesi modernliğ, tarihi ve kültürel yapısı, kızları ve nihayet çupralarıyla herkese hitap eden Alsancağın incisi konumundadır. Hafta sonları iğne atsanız yere düşmeyecek kadar bir kalabalığıa sahiptir.

İzmir, Kordon’da ne tür balıklar çıkar?

Kordon, Konak ve Karataş sahillerinde ; Kefal ,Minekop, İsparoz, Çupra, Mırmır

6) İzmir Tuzla Balık Avı Avlak Yerleri

İzmir’de Karşıyaka’dan sonra gelen Çiğli ilçesine bağlı, çevresinde Natürel Yaşam Parkı ve Kuş Cenneti olan bir yerdir Tuzla. 2010 senesine kadar kıyı avcılığına sarihken bu seneden sonra özelleşerek her yer kapatıldı. Artık yalnızca denizden gelerek burada av yapabiliyorsunuz. Tabi birkaç yer hariç…

İzmir, Tuzla’da ne tür balıklar çıkar?

Tuzla İskelesi: Lidaki, İsparoz ve Mırmır yanında zoka ile bol miktarda Kalamar’da yakalanıyor.

Çiğli Tuzla: Kefal, Çupra, Lidaki

7) İzmir Karşıyaka Balık Avı Avlak Yerleri

Karşıyaka, İzmir’de ayrımcılığa neden olan muazzam güzellikte olan ilçesi. Özellikle merkezinde son derece çağdaş insanların yaşadığı, Bayraklı’dan başlayarak Mavişehir’e kadar uzanan göz alıcı sahil şeridiyle herkesin görmesi gereken bir yerdir.

İzmir,Karşıyaka’da ne tür balıklar çıkar?

Bayraklı: Lidaki, İsparoz, Çupra ve Minekop

 

Ankara’da Balık Tutulacak Yerler adlı makalemizi okumak için tıklayınız

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz