Beslenme

İsveç Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır ?

isveç diyeti
Yazar : Gökhan Peker

Kalıcı kilo vermek isteyen kişilerin ortak tercihi olan İsveç diyet listesi kısa sürede hızlı kilo verdirmesi sayesinde ün yapmış son derece özel bir diyettir. 13 günlük bir programdan oluşan diyet listesini uygulayan kişilerin ortalama olarak 7 kilo vermesi beklenir. Verilecek olan kilo miktarı “zayıflamak istiyorum” diyen kişinin diyet programı boyunca uyguladığı spor programına ve vermesi gereken fazla kilo miktarına bağlı olarak değişmektedir.

İsveç Diyeti Nedir?

Toplamda 13 günden oluşan ve bu süre boyunca listeye uyan kişilere ortalama 7 kilo verdiren son derece etkili bir diyettir. Amerikan Kalp Vakfı tarafından özellikle de acil kilo vermesi gereken hastalara önerilen bu diyet ile kişinin Vücut Kitle Endeksine bağlı olarak değişmekler beraber 7 ila 20 kilo arasında değişen oranlarda kilo verilmesi sağlanabilmektedir.

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyetin en önemli noktası kesinlikle 13 gün sürmesidir. Etkili bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin mutlaka 13 günlük programı harfi harfine uygulaması istenir. Buna ek olarak İsveç diyeti boyunca kişinin en az düzenli bir şekilde günlük 2 litre su tüketmesi, listenin dışında kalan zamanlarda asla başka içeceklerin alınmaması ve diyet listesinin dışında başka yiyeceklerin tüketilmemesi yani kaçamak yapılmaması çok önemlidir. Yine diyeti uygulayan kişilerin 13 günlük programı tamamlamalarının ardından aynı diyet programına katılmak için en azından 3 ay beklemeleri gerekir. Aynı şekilde daha hızlı ve daha fazla kilo vermek için İsveç diyetinin 13 günden fazla uygulanmaması çok önemlidir. Diyet listesinin en önemli özelliği kalıcı olarak kilo verdirmesi ve diyetle zayıflayan kişilerin uzun süre bu kilolalarını korumasını da desteklemektedir.

İsveç Diyeti Listesi

  1. Gün İsveç Diyeti Listesi

Sabah: 1 adet kesme şeker katılmış kahve

Öğle: 2 adet haşlanmış yumurta, 1 porsiyon kadar haşlanmış ıspanak, 2 adet çiğ domates.

Akşam: Fırında pişirilmiş yağsız 200 gram kadar biftek, limonlu salata (üzerine hafif zeytinyağı gezdirilebilir)

  1. Gün İsveç Diyeti Listesi

Sabah: 1 adet kesme şekerle tatlandırılan kahve

Öğle: 1 dilim salam, 100 gram yoğurt

Akşam: Fırında pişirilmiş yağsız 200 gram biftek, yeşil salata, 1 porsiyon mevsim meyvesi

  1. Gün İsveç Diyet Listesi

Sabah: 1 adet kese şekerle tatlandırılmış kahve, 1 ince dilim kızartılmış ekmek

Öğle: 1 adet çiğ domatesi, 1 porsiyon haşlanmış ıspanak, 1 porsiyon mevsim meyvesi

Akşam: 2 dilim portakal, 100 gram yağsız yoğurt

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz