Ekstrem Sporlar

İdeal Vücut Kaç Ayda Yapılır ?

ideal vücut kaç ayda yapılır
Yazar : Gökhan Peker

Üçgen vücut olarak da anılan ideal vücut ölçüleri birçok kişinin hayallerini süslemektedir. Ancak bu tarz bir vücuda sahip olmanın kolay olmadığını söylemek gerekir. Spor, beslenme ve diğer etkenler vücut şekli üzerinde etkilidir ve ideal bir vücuda sahip olabilmek için yağ ve kas oranlarını doğru bir şekilde ayarlayabilmek gerekir. Bunun için de kişinin uyması gereken birtakım kurallar bulunmaktadır. Bunların başında ise spor yapmak ve etkili bir diyet programı uygulamak gelmektedir. Ancak bunun için bir uzmana danışmak ve sağlıklı yollara başvurmak da faydalı olacaktır, zira kişinin ideal vücuda ulaşması için yapması gereken egzersizlerde genetik özellikleri, mevcut kilosu gibi etkenler de büyük bir önem taşımaktadır.

Spor Yapmanın Önemi

İdeal bir vücuda sahip olmak için öncelikle spor yapmaya özen göstermek gerekir. Fazla kiloları ve yağları yakmanın en etkili yolu vücudu çalıştırmaktır ve bunun için de spor gereklidir. Ancak vücut çalıştıkça sadece fazla yağlar yakılmayacak, bu hareket kasların oluşmasına sebep olacaktır. Bu bakımdan, estetik bir vücuda sahip olmak isteyen kişilerin spor yapmaları gerekmektedir.

Beslenme Düzeni

Ancak spor yapmak tek başına yeterli değildir. Doğru bir beslenme programı ile desteklenmediği sürece spor yapmak ideal bir vücuda kavuşmayı sağlamayacaktır. Özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durmak estetik bir vücuda sahip olmak için önemlidir. Çünkü bu yiyecekler vücuttaki yağ oranını arttıracak ve yağ-kas dengesini ayarlamayı zorlaştıracaktır.  Uyku düzeni de vücut şekillendirmede büyük bir önem taşımaktadır.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz