Ekstrem Sporlar

Her Sabah Spor Yapmanın Önemi

Her Sabah Spor Yapmanın Önemi

Her Sabah Spor Yapmanın Önemi ; Spor; kişinin daha sağlıklı ve enerjik olması için yaptığı faaliyettir. Sağlıklı ve rahat bir hayat sürebilmek için sporu bir yaşam tarzı haline getirmemiz gerekir. Çünkü spor vücuttaki tüm organların çalışmasını sağladığı için kendimizi daha zinde hissederiz. Spor ile bazı hastalıklara karşı da önlem alınabilir. Hatta spor bazı hastalıkların tedavi için de önerilen bir yöntemdir. Bu yüzden spor yapmanın önemli olduğunun farkında olarak spor yapmayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Spor yapmak ve dengeli beslenmek sağlıklı yaşamanın en önemli faktörüdür.

Düzenli spor yapan kişilerin hayatında stresin yerinin daha az olduğunu görebiliriz. Çünkü düzenli spor yapan kişi, kendine zaman ayırmanın, vücudunun daha sağlıklı ve fit görünümünün verdiği rahatlık ile hayatın stresinden anlık ta olmuş olsa uzaklaşmış olmaktadır. Bu yüzden spor yapmayı kendimiz ve çevremiz için alışkanlık haline getirmeliyiz.

Spor yapmanın bir diğeri nedeni; fiziksel görüntüdür. Özellikle kadınlar fiziksel görünüme önem verdikleri için sürekli yürüyüş ya da spor merkezlerinde spor aletleri ile yapılan hareketler sayesinde zayıflayarak fit görünüme sahip olmak için uğraşırlar.

Her Sabah Spor Yapmanın Önemi

Her Sabah Spor Yapmanın Önemi

Her Sabah Spor Yapmanın Önemi

Sabah sporu; sporu yapan kişinin güne daha zinde başlamasını sağlar. Güne spor ile başlamak enerji dolu bir gün geçirmek demektir. İlk başlarda uykudan kalkıp spor yapmak her ne kadar zor gelse de bir süre sonra alışkanlık haline gelebilmektedir.

Sabah saatlerinde yapılan spor diğer zamanlarda yapılan spordan daha yararlıdır. Kişinin, sabah aç iken yaptığı spor daha fazla yağ yakmasını sağlar. Çünkü vücut uykudayken ihtiyaç duyduğu enerjiyi karbonhidratlardan alır ve sabah uyandığımızda vücut tüketeceği enerjiyi yağ deposundan kullanacağı için, sabah yapılan spor daha önemlidir.

Sabah sporunun faydası, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını, kişinin daha genç ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca sabah spor yapmak için erken saatte kalkan kişi daha düzenli bir hayata sahip olmaktadır. Çünkü erken saatte güne başlayan kişi, gün içerisinde yapılacak işlerini daha erken bitirerek ve kendine ve ailesine daha çok zaman ayırabilir. Bu da kendi mutluluğu haricinde ailesinin de mutluluğunu sağlamak demektir.

 

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz