Sağlık

Hastalıklar ve Çeşitleri

Hastalıklar
Yazar : Gökhan Peker

Hastalıklar, toplumun her kısmından bireyleri etkileyebilen ve insanlara zarar veren bir durumdan meydana gelmektedir. Pek çok çeşit hastalık ve bu hastalıklar ile mücadele eden pek çok sayıda insan bulunabilmektedir. Hastalıklar toplumda hasta olan ve bu hastalar ile etkileşimde olan her bireyi gerek psikolojik gerek de fiziksel anlamı ile etkilemektedir. Bu nedenle hasta olan kişilerin bu hastalıklar için yapması gerekenler mevcuttur. Her hastalık insanların aldıkları önlemler ve insanların mücadelesi ile sonlanabilmektedir.

Hastalık Çeşitleri Nelerdir ?

Kişilerin yakalanabileceği pek çok hastalık vardır. Bu hastalıklar en temel anlamı ile karşısındakşi kişiye geçen hastalıklar yani bulaşıcı hastalıklar ve karşısındaki kişiye geçmeyen hastalıklar yani bulaşıcı olmayan hastalıklar şeklinde iki kola ayrılabilmektedir.

Hastalık çeşitlerinden ilki bulaşıcı olan hastalıklardır. Bulaşıcı hastalık çeşidi oldukça fazladır. Hasta olan bir kişi ile herhangi bir şekilde etkileşime girildiği zaman karşıdaki kişiye de aynı hastalığın geçebileceği hastalıklara bulaşıcı hastalık adı verilmektedir. Bulaşıcı hastalıklar ten, ter ve kan gibi yollar ile kişilere geçebilmektedirler. Bu nedenle kişiler birilerinin eşyalarını kullanırken, birileri ile yakın temasa girerken ve birileri ile cinsel ilişki yaşarken ya da birinden kan alırken dikkat etmelidirler.

Hastalık türlerinden bir diğeri de bulaşıcı olmayan hastalıklardır. Bu hastalıklar hasta olan kişiden etkileşimde bulunduğu kişiye hiçbir şekilde geçmez. Sadece hasta olan kişinin içerisinde büyümeye devam eder. Bu nedenle hastalıklar arasında sadece hastaya zararlı hastalıklar olarak adlandırılmaktadırlar.

Hastalıklara Karşı Nasıl Önlemler Alınabilir ?

Hastalıklara karşı her yaştan ve her kesimden insan önlem almalıdır. Küçük hastalıklardan büyük hastalıklara kadar her hastalık çeşidinin kendine has önlemleri bulunmaktadır. Bu önlemler ışığında hareket etmek kişilere hem daha sağlıklı hem de daha kaliteli bir yaşam sunmuş olacaktır.

Hastalıklara karşı önlem almanın en güvenilir yolu bir doktor ile sürekli iletişim halinde olmaktan geçmektedir. Aile hekimleri ya da uzman hekimlere sürekli muayene olarak kişiler hastalıklara karşı önlem almış olacaklardır. Ayrıca bir hastalık teşhis edildiği zaman da bu hastalığın tedavisi erken teşhis ile çok daha kolay olabilmektedir.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz