Rekreasyon

Hafta Sonu Rekreatif Etkinlik Tavsiyeleri 3

Hafta Sonu Rekreatif Etkinlik Tavsiyelerii

Herkese merhabalar, yine bir hafta sonunu güzel ve eğlenceli rekreatif etkinlik tavsiyeleri ‘mizi değerlendirmeye hazır mısınız? Havaların gün geçtikçe daha da soğuması ve yağışların ülkemizde hakim olması bizim hafta sonlarımızı evde kapalı bir şekilde geçirmemize sebep olmasın.

Hafta Sonu Rekreatif Etkinlik Tavsiyeleri

Bu haftaki sportif rekreatif etkinliğimiz son yıllarda gittikçe daha da popüler olan merdiven çıkma egzersizi, egzersiz alanımız için, stadyumlar, yüksek kapasiteli spor salonları, yüksek binalar gibi merdiven sayısı fazla olan mekanlar tercih etmeliyiz, egzersizimize başlamadan önce mutlaka en az 15 dakikayı bulan ısınma periyodundan sonra başlamalıyız bu ısınma periyodunu bir yürüyüş ve ardından esneme hareketleriyle tamamlayabilirsiniz. Egzersize başladığımızda belli bir tempo belirleyerek çıkabildiğimiz kadar merdiven çıkmaya başlayalım isterseniz birer birer isterseniz ikişer yada üçer o artık size kalmış bir seçim, çıkarken korkuluklar dan destek alabilirsiniz. Unutmayın bu egzersizdeki amacımız daha yükseğe çıkmak, en fazla iki dinlenme aralıklı bir çalışma öneriyorum; merdiven çıkmak metabolizmayı en çok zorlayan egzersizlerden bir tanesidir o yüzden egzersiz süreniz toplamda 30 dakikanın üzerinde olmasın çünkü merdiven çıkmak yürüyüş egzersizine oranla yaklaşık 3 kat daha fazla kalori yakımına sebep olur.

merdiven çalışması

En çok dikkat etmeniz etkenlerden biri ayağınızın kayması yada çıkarken ayakkabı bağlarınıza takılmanız o sebepten egzersize başlamadan önce ayakkabı bağcıklarınız tekrar kontrol etmenizi ve düşme riskine karşın korkuluklardan tutunmanızı tavsiye ederim. Unutulmamalıdır ki merdiven egzersizlerinde ki en çok rastlanan kazalar egzersiz bitiminden sonra yada dinlenme süresinden sonraki merdiven inişlerinde yaşanıyor. Bu sebepten dolayı  inerken varsa asansörü tercih etmeniz öncelikli tercihiniz olmalı yada nabzınız normale döndükten sonra inmeye çalışmalısınız inerken de korkuluklardan tutunmayı ihmal etmeyin..

Her çıktığınız basamak sizi biraz daha başarıya götürecektir ve egzersiz sonunda ulaştığınız noktanın yüksekliği sizi bir sonraki egzersizler için daha fazla motive olmanızı sağlayacaktır. Bu sebepten aşağıya bakmayı unutmayın

Rekreatif Etkinlik Tavsiyeleri

Bu haftaki kapalı alan etkinliğimiz; Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslat yıldönümü sebebiyle onun la ilgili sergi, sempozyum ve sanatsal faaliyetlere katılmanızı yada bu organizasyonların yoğun olarak yapıldığı Konya’yı günü birlik de olsa ziyaret etmenizi , o manevi atmosferi tatmanızı, eğer bulunduğunuz çevrede Mevlana Celaleddin-i Rumi ile ilgili bir etkinlik yoksa onun hayatını anlatan bir kitaba başlamanızı tavsiye ederim ..

Herkese mutlu ve eğlenceli hafta sonları..

Yazar hakkında

Mehmet Birol Aksin

1986 Konya doğumluyum. Uzun yıllar farklı branşlarda spor geçmişim oldu. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ve Spor Yönetimi bölümlerinden mezun oldum. Şuan Rekreasyon Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. Voleybol, futbol ve halk oyunları branşında antrenörlük belgem vardır.

Yorum yaz