Antrenman

Göğüs Kasları için En İyi Egzersizler

Göğüs Kasları için Egzersizler
Yazar : Gökhan Peker

İnsanların aralarında ki ilişkilerde ve ilk görünümde çok önemli bir yere sahip olan dış görünüşün erkekler için en önemli yerlerden biriside göğüs kaslarıdır. Erkekler arasında da sık sık muhabbeti geçen yerler arasında kol kasları, karın bölgesi ve göğüs bölgesi yer almaktadır. Bu yazımızda Göğüs Kasları için Egzersizler listemizi sizler için hazırladık. Bugün sizlere vücudunuzun şekillenmesinde önemli bir yere sahip olan göğüs bölgesinin daha sıkı ve şişkin olmasını sağlayacak bazı egzersizleri anlatacağız.

Göğüs Kasları için En İyi Egzersizler

1. Bench Press

Hareketi yaparken bench sehpasına uzanın ve ayaklarınız yerde olsun. Barı tutarken kol hizanız omuz genişliğinden biraz daha dar olması gerekmektedir. Nefesinizi alıp barı indirin ve nefesinizi verirken barı kaldırın. Dikkat etmeniz gereken nokta ise barı indirirken dirseklerin yanlara doğru açılmasıdır. Bench Press hareketi Göğüs Kasları için Egzersizler listemize 1. sıradan giriyor.

Bench Press

2. Medium Grip Press

Bench sehpasına uzanın ve ayaklarınız yerde kalçanız ise sehpaya temas edecek şekilde konumlanın. Barı kavrarken kollarınızın omuz genişliğinden biraz daha dar olmasına dikkat edin. Nefesinizi aldıktan sonra yavaşça barı göğsünüze doğru indirin. İndirirken dirseklerinizin vücudunuzun yanlarına doğru açılmasına dikkat edin. Barı kaldırın ve aldığınız nefesi geri verin. Medium Grip Press hareketi Göğüs Kasları için Egzersizler listemize 2. sıradan giriyor.

medium grip press

3. Decline Bench Press

Aşağı doğru 20-40 derece eğilimli olan sehpaya uzanın. Ayaklarınızı sehpanın destekleyici aparatlarına takın ve barı kavrarken kollarınızın omuz genişliğinden biraz fazla olmasına dikkat edin. Nefes alarak barı yavaşça göğsünüzün alt kısmına doğru indirin. Barı yukarı kaldırırken aldığınız nefesi geri verin. Decline Bench Press hareketi Göğüs Kasları için Egzersizler listemize 3. sıradan giriyor.

decline bench press

4. Dumbbell Incline Press

Ayaklarınız yerde olacak şekilde açılı sehpaya uzanın. Dambılları kaldırırken kollarınızın düz olmasına ve birbirine değmesine dikkat edin. Nefes aldıktan sonra dirseklerinizi bükerek dambılları göğsünüzün yanlarına doğru indirin. Dambılları kaldırırken nefes verin. Dumbbell Incline Press hareketi Göğüs Kasları için Egzersizler listemize 4. sıradan giriyor.

Dumbbell Incline Press

5. Dumbbell Fly

Ayaklarınız yere değecek şekilde sehpaya uzanın. Dambılları kaldırırken dirseklerinizin hafif bir şekilde bükülü olmasına dikkat edin. Nefes aldıktan sonra dirseklerinizi omuzlarınız hizasına gelecek şekilde yanlara indirin. Nefesinizi verirken dambılları yukarı kaldırın. Dumbbell Fly hareketi Göğüs Kasları için Egzersizler listemize 5. sıradan giriyor.

Dumbbell Fly

6. Dumbbell Press

Ayaklarınız yere değecek şekilde sehpaya uzanın. Kollarınız düz bir şekilde dambılları kaldırın. Nefes aldıktan sonra dirseklerinizi bükerek dambılları göğsünüze doğru indirin. Dambılları tekrar kaldırırken nefesinizi verin. Dumbbell Press hareketi Göğüs Kasları için Egzersizler listemize 6. sıradan giriyor.

Dumbbell Press

7. Dumbbell Pullover

Düz sehpaya uzanın ve ayaklarınız yere değecek şekilde konumlanın. Dambılı kavrarken avuç içlerinizin yukarıyı göstermesine dikkate edin. Dambılı dirseklerinizi hafif büktükten sonra başınızın gerisine gelecek şekilde uzatın. Bunu yaparken nefes alın ve başlangıç pozisyonuna dönerken nefes verin. Dumbbell Pullover hareketi Göğüs Kasları için Egzersizler listemize 7. sıradan giriyor.

Dumbbel Pullover

8. Incline Dumbbell Fly

Ayaklarınız yere doğru olacak şekilde 45-60 derece açılı sehpaya uzanın. Dambılları dirsekleriniz hafif bükülü olacak şekilde kaldırın. Nefes aldıktan sonra dirseklerinizi omuzlarınızın hizasına kadar yan tarafa indirin. Nefesinizi verirken dambılları yukarı kaldırın. Incline Dumbbell Fly hareketi Göğüs Kasları için Egzersizler listemize 8. sıradan giriyor.

Incline Dumbbell Fly

9. Paralel Bar Dips

Omuzlarınızdan destek alarak kollarınız gergin bir şekilde bara tutunarak aşağı doğru sarkın. Nefes aldıktan sonra vücudunuzu paralel bar arasında indirebildiğiniz en aşağı noktaya kadar indirin. Vücudunuzu yukarı çekerken nefes verin. Incline Dumbbell Fly hareketi Göğüs Kasları için Egzersizler listemize 9. sıradan giriyor.

Paralel Bar Dips

10. Peck Deck Fly

Makineye oturduktan sonra kollarınızın ön kısmını mindrli kısıma yerleştirin. Kollarınızı ve bileklerinizi iyice gerdirdikten sonra nefesinizi alın ve iki ayrı minder ortada birleşene kadar kollarınızla makineyi itin. Hareketi tamamladıktan sonra nefesinizi verin. Peck Deck Fly hareketi Göğüs Kasları için Egzersizler listemize 10. sıradan giriyor.

PECK-DECK-FLYS

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz