Ekstrem Sporlar

Fitness ile Body Building Arasındaki Fark Nedir?

Yazar : Gökhan Peker

Fitness ile body building birçok kişinin birbirine karıştırdığı kavramlardır. Ancak bunların iki farklı kavram ve faaliyet olduğunu belirtmek gerekir. Spor yaparken veya vücut geliştirmeyle ilgili hedefler koyarken bu iki kavram arasındaki farkı bilmeniz faydalı olacaktır.

Fitness Nedir?

Fitness; “fit olmak” kelimesiyle aynı kökenden gelen bir sözcüktür ve temel prensibi yaşam standartlarının vücut ölçülerinde iyileştirilmesidir. Bunun için ise belirli periyotlarla uygulanan ve belirli bir şiddette aktiviteler yapılmaktadır. Bu uygulamanın temel amacı gün içinde dinamik ve enerjik olabilmek, fiziksel açıdan dayanıklı olabilmektir. Bunun için her vücuda göre dizayn edilmiş fiziksel aktiviteler bulunmaktadır. Klasik sporların büyük bir kısmı –yüzmek, yürüyüş yağmak, bisiklet sürmek, basketbol, ağırlık çalışmak, kürek çekmek- fitness aktivitesi olarak kabul edilmektedir.

Vücut Geliştirme (Body Building) Nedir?

Body Building ise kas geliştirmeye yönelik bir aktivitedir. Bir anlamda vücudu geliştirmek ve şekillendirmek amaçlı bir faaliyet olduğu da söylenebilir.  Bu faaliyetin amacı bir kas kütlesine sahip olmak ve daha hacimli kaslarla istenilen vücut estetiğine kavuşmaktır.  Body building yaparken dikkat edilmesi gereken çeşitli konular bulunmaktadır. Spor kadar beslenme biçimi de bu aktivitenin bir parçasıdır ve kas geliştirmek isteyen kişilerin beslenmeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu bakımdan söz konusu faaliyetin yalnızca bir spor olduğunu söylemek zor olacaktır, zira bunun amacı tamamen kas yaratmak ve vücudu şekillendirmek üzerinedir.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz