Ekstrem Sporlar

Fitness Hakkında Genel Bilgiler

fitness
Yazar : Gökhan Peker

Fitness diğer tabiriyle vücut geliştirme özellikle ülkemizde son zamanlarda bir hayli yaygınlaşmış durumda. Gerek insanların kendilerine artık daha fazla önem göstermeleri, gerekse toplumsal faktörler insanları kendilerine daha fazla bakım yapmaya itti. Güzel görünmenin başlıca olayı da güzel fizikten geçtiği için insanlar spor salonlarına akın etti.

Büyük göğüs kasları, iri kollar, geniş omuzlar. Her erkeğin hayalinde böyle bir vücut yapısı illa ki vardır. Bir mekana girildiğinde gözleri üzerine çekmek, insanların odağı olmak kimsenin kulağına kötü gelmez. Bu şekilde bir vücut elde etmek ise tabi ki de antrenman yapmaktan, fitness ile uğraşmaktan geçer. Sadece antrenman yaparak vücut geliştirmeyi elbette tam anlamıyla yerine getirmiş olmazsınız. Bundan daha önemli bir faktör beslenmedir. Beslenmeniz eksik olduğu taktirde spor salonunda girdiğiniz ağırlıkların hiçbir faydası olmayacak ve vücudunuz gelişmeyececektir.

Antrenman Nasıl Olmalı

Yaptığınız antrenmanlar haftada en az 3 gün olmalı ve gerekli efor sarfedilmelidir. Başlangıçta içinde olduğunuz tecrübesizlik durumundan kurtulmak için salondaki hocanızdan veya internetteki bloglardan bilgiler edinebilirsiniz. Full body veya split antrenman programlarından kendinize uygun olanı tercih edip en kısa zamanda uygulamaya başlamalısınız.

fitness durağı

fitness durağı

Supplement kullanarak fitness ile uğraşırken daha hızlı gelişmenize olanak sağlayabilirsiniz. Birçok sporcunun kullandığı protein tozu, bcaa gibi supplementler size besinlerin tam olarak karşılayamadığı besin ihtiyacınızı karşılar.

Karın Kasları ve Fitness

Birçok sporcunun spora başlamasındaki ana sebeplerden biri de karın kasları diğer tabirle baklavalardır. Yazın deniz kenarında güneşlenirken size eşlik eden 6 adet karın kası hiç de fena olmayacaktır 🙂 Karın kaslarının yapılması için bir hayli çaba sarfedilmelidir. Özellikle yediğiniz yemeklere çokca dikkat etmeli, gerekirse devamlı menfaat göstermelisiniz. Fitness ile uğraşırken zaten her önünüze gelen şeker veya çikolataya hayır diyebilmelisiniz.

Devamlılık

Vücut geliştirmede olmazsa olmazımız devamlılıktır. Bir söz vardır; taşı delen su damlacıklarının sertliği değil, sürekli damlamasıdır diye. Bu spor da aynen bu şekilde. Gerekirse antrenman kötü geçer, gerekirse bitkin olursunuz. Ama hiç yapmamaktan kat kat daha iyidir.

Bununla ilgili Churchill’in da bir sözü vardır; “Ne kadar yavaş gittiğinin bir önemi yok, yeter ki ilerle”. Bu sözü de fitness ile bağdaştırabilirsiniz. Ne kadar yavaş gelişirseniz gelişin, bırakmayın sabredin. Çünkü vücut geliştirmede sabırla devam edenler başarılı olur.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz