Antrenman

Evde Sağlıklı Egzersiz Hareketleri

Evde Sağlıklı Egzersiz Hareketleri

Evde Sağlıklı Egzersiz Hareketleri ; Evde sağlıklı kalabilmek için yapabileceğiniz egzersiz sayısı oldukça fazladır.   Herhangi bir spor salonuna gitmek için yeterli paranız olmayabilir veya spor salonuna gitmek için vaktiniz olmayabilir bu yüzden evde spor yapmak iyi bir tercihtir. Evde spor yapmak ile spor salonunda spor yapmak arasında pek bir fark yoktur. Eğer amacınız kas geliştirmek ise evde de aynı etkiyi göreceksinizdir. Sağlık üzerine spor dediğimiz şey direnç içeren hareketler yapmanızdır, vücudunuz buna karşı tepki verir ve kendini yıprattıktan sonra onarıma başlayarak daha güçlü ve zinde olursunuz. Eğer disiplinli bir şekilde düzenli sporunuzu yaparsanız ve giderek ağırlık veya direnç arttırmayı takip ederseniz başarılı bir şekilde sağlığınızı sürdüreceksiniz. Gelelim temel egzersizlere :

Evde Sağlıklı Egzersiz Hareketleri

 Evde Sağlıklı Egzersiz Hareketleri ” İp Atlama “

 İp atlama kardiyo yerine geçebilir hatta koşudan daha etkili olduğunu söyleyebiliriz çünkü çok enerji harcarsınız ve hızlı yorulursunuz. Günlük ya da 2 günde 1 olacak şekilde antrenmanınıza başlamadan önce veya bitirdikten sonra ya da sabahın erken saatlerinde yarım saat olacak şekilde yapabilirsiniz. İp atlama sizin kardiyovasküler egzersizlerinizin başında gelir ve kalp ritminizi düzenler gün içerisinde zinde olursunuz ve daha az yorulursunuz. İp atlama size aynı zamanda kondisyon kazandıracaktır.

 Evde Sağlıklı Egzersiz Hareketleri " İp Atlama "

Evde Sağlıklı Egzersiz Hareketleri ” İp Atlama “

 Evde Sağlıklı Egzersiz Hareketleri ” Şınav “ 

Şınav egzersizi güçlenmek için göğüs, omuz, arka kol, karın, bir miktar bacak çalıştıran en temel güçlenme egzersizlerinden biridir diyebiliriz. Şınav yapmak için doğru postur çok önemlidir aksi takdirde yanlış yerinizi çalıştırarak uzun vadede gelişme görmeyebilir ya da küçük sakatlıklar yaşayabilirsiniz size önerimiz internetteki videolardan veya spor yapan tecrübeli bir yakınınızdan şınavı doğru bir şekilde öğrenebilmeniz. Günlük şınav çekebilirsiniz ve şınavın varyasyon ölçütü çok geniştir eğer normal şınavda uzmanlaşırsanız sizi zorlayacak ve geliştirecek çeşitli şınav türleri vardır onları denemeniz tavsiye edilir.

 Evde Sağlıklı Egzersiz Hareketleri " Şınav " 

Evde Sağlıklı Egzersiz Hareketleri ” Şınav “

Evde Sağlıklı Egzersiz Harketleri ” Squat “

 Squat kalça ve bacak kaslarını güçlendirmeye, sıkılaştırmaya yarayan bir egzersizdir. Büyük kas gruplarını çalıştırdığı için hormonlarınızı aktif ederek yağ yakmanızı ve güçlenmenizi, sıkılaşmanızı sağlar. Size önerilen şey Suat’a başlamadan önce iyi ısınmanız. Isınmak için ise ip atlayabilirsiniz veya ağırlıklı Suat yapacaksanız ağırlıksız yapabilirsiniz. Egzersizlerden sonra çalıştığınız kas grubunu esnetmeyi unutmayın bu size ertesi gün ağrıyacak olan bacağınızın acısını biraz daha hafifletecektir.

Evde Sağlıklı Egzersiz Harketleri " Squat "

Evde Sağlıklı Egzersiz Harketleri ” Squat “

Evde Sağlıklı Egzersiz Harketleri ” Plank “

 Plank egzersizi karın çalıştırmak için çok önemli bir egzersizdir. Diğer egzersizlerin aksine plank egzersizi karnınızın bütününü etkili şekilde çalıştırır. Bunu her gün yapmasanız bile 2-3 günde bir yapmanız tavsiye edilir. Ağırlık ekleyerek direnç arttırabilirsiniz. Eğer düzenli yaparsanız karın kaslarınız belli olmaya başlayacaktır ve bu hareketin üzerine mekik gibi çeşitli karın egzersizleri eklerseniz ise şekillenmeye başlayacaktır. Hareket kapasiteniz ise oldukça genişleyecektir.

Evde Sağlıklı Egzersiz Harketleri " Plank "

Evde Sağlıklı Egzersiz Harketleri ” Plank “

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz