Rekreasyon

Etkinlik Türleri

Etkinlik Türleri

Bir önceki yazımızda sizlere Etkinlik Kavramı hakkında bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise Etkinlik Türleri ve Düzenlenme Amacına, Düzenlenme Şekline ve Faaliyet türlerine göre Etkinlik Türleri ‘nden bahsedeceğiz.

Etkinlik Türleri

Sosyal Etkinlikler;

Genellikle davet ile katılımı gerektiren, kutlama veya anma amacıyla yapılan, kültürel, toplumsal ve sosyal içerikli, özel etkinliklerdir. Sosyal etkinliklere; doğum günleri, nişan ve düğün organizasyonları, cenaze törenleri, yıl dönümü kutlamaları ve mezuniyet törenleri örnek olarak gösterilebilir.

Eğitim ve Kariyer Etkinlikleri;

Genellikle bireylerin ilgili eğitim ve kariyer alanlarındaki gelişimlerini desteklemek amacıyla organize edilen etkinliklerdir. Özellikle kurumsal firmalar, çalışanlarını bu tür etkinliklere katılmaları yönünde desteklemektedir. Eğitim fuarı, iş ve meslek fuarı, çalıştay, seminer, münazara, yarışma vb. etkinlikler bu gruba giren etkinliklerdir

Sportif Etkinlikler;

Bireysel veya grup halinde, açık veya kapalı bir alanda ve bir veya daha fazla spor dalında gerçekleştirilen, genellikle müsabakaya dayalı etkinliklerdir. Olimpiyatlar, Dünya Kupası, maraton koşuları ve güreş müsabakaları gibi etkinlikler sportif etkinliklerdir.

Politik Etkinlikler;

Siyasi partiler, siyasi topluluklar, belediyeler ve ulusal hükümet kuruluşları tarafından organize edilen etkinliklerdir. Politik geçit törenleri, gösteriler, mitingler ve siyasi partilerin gerçekleştirdikleri organizasyonlar politik etkinliklere örnek olarak verilebilir

Şirket Etkinlikleri;

Yönetim fonksiyonları, kurumsal bağlantılar, eğitim, pazarlama, teşvik, personel ilişkileri ve müşteri ilişkilerinin geliştirilmesi gibi işletme hedeflerinin desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilen etkinliklerdir. Şirket etkinliklerine; toplantılar, konferanslar, sergiler, ticaret fuarları, ürün lansmanları ve tanıtım turları örnek olarak verilebilir.

Dinsel (Dini) Etkinlikler;

Bireylerin inanışlarına göre, bireysel ya da toplu olarak gerçekleştirdikleri dini ritüeller ve etkinliklerdir. Ramazan ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlar ve sema gösterileri gibi dini törenler dinsel etkinliklere örnek olarak verilebilir.

Para Toplama veya Herhangi Bir Amaca Yönelik Olarak Gerçekleştirilen Etkinlikler;

Yardım amacıyla kurulmuş veya bir amaca hizmet eden bir gruba, gelir toplamak, desteklemek ve/veya farkındalık yaratmak için organize edilen etkinliklerdir. Engellilere yardım amacıyla organize edilen bir konser, otizme dikkat etmek amacıyla gerçekleştirilen bir konferans bu tür etkinliklere örnek olarak verilebilir.

Eğlence ve Rekreasyon Etkinlikleri;

Bir kereye mahsus veya periyodik olarak gerçekleştirilen, katılımcıların belirli bir ücret ödeyerek veya ücretsiz olarak katılabildikleri etkinliklerdir. Güzellik yarışmaları (ör: Miss World vb.), moda defileleri (ör: İstanbul Moda Haftası), konserler ve festivaller bu tür etkinliklere örnek olarak verilebilir.

Yönetim fonksiyonları, kurumsal bağlantılar, eğitim, pazarlama, teşvik, personel ilişkileri ve müşteri ilişkilerinin geliştirilmesi gibi işletme hedeflerinin desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilen etkinlikler, şirket etkinleri olarak ifade edilmektedir.

Etkinlikler birçok farklı şekilde sınıflandırılabilmektedir. Burada unutulmaması gereken nokta bir etkinliğin birden fazla amaçla gerçekleştirilebileceğidir. Etkinlikler, özelliklerine bağlı olarak ise, şu başlıklar altında sınıflandırılabilir (Torkildsen, 1999);

Etkinlik Türleri

Düzenlenme Amacına Göre Etkinlik Türleri

 1. Rekabet içeren etkinlikler
 2. Hayır kurumlarına para toplamak için yapılan etkinlikler
 3. Sosyalleşmek ve eğlenmek yapılan etkinlikler

Düzenlenme Şekline Göre Etkinlik Türleri

 1. Uluslararası etkinlikler
 2. Ulusal etkinlikler
 3. Bölgesel etkinlikler
 4. Yerel etkinlikler

Faaliyet Türüne Göre Etkinlik Türleri

 1. Spor etkinlikleri
 2. Sanat etkinlikleri
 3. Müzik etkinlikleri
 4. Drama etkinlikleri
 5. Festival etkinlikleri
 6. Turnuva etkinlikleri

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz