Beslenme

Ergojenik Yardımcılar

Ergojenik Yardımcılar
Yazar : Gökhan Peker

Ergojenik yardımcılar sporcuların performanslarını arttırmak amacıyla yapılan uygulamalara genel olarak verilen addır. Bunlar besleyici, psikolojik, fizyolojik, kimyasal veya mekanik olabilirler. Fiziksel iş ve gücü arttırmaya etkili olan ve bireyde ergojenik etki yapan, her türlü uygulamalar fiziksel ve mental kapasiteleri arttırabilir.

Ergojenik Yardımcılar

Tarihin en eski devirlerinden itibaren fiziksel iş verimini arttırmak amacıyla çok çeşitli maddeler kullanılmış ve kullanılmaya devam edilmiştir.

Her ne çeşit olursa olsun ergojenik yardımcıların amacı ; performansı geliştirmek, iyileştirmek ve hızlandırmaktır. Etki mekanizmaları tam anlamıyla bilinmemelerine rağmen aşağıdaki etkileri elde etmek amacıyla kullanılırlar.

Ergojenik Yardımcıların Amacı

  • Kas fibrillerine doğrudan etki,
  • Yorgunluk ürünlerine karşı koyulması,
  • Kas kasılmaları için yakıt kaynağı oluşturma,
  • Kalp ve dolaşım sisteminin etkinliğini artırarak O2, yakıt ve artık ürünlerin dolaşımını hızlandırıcı etkisi,
  • Solunum merkezine etki,
  • Sinir sistemini etkileyerek yorgunluğun başlangıcını geciktirici etki,
  • Merkezi sinir sisteminin maksimal kas kasılmasına karşı etkisini artırarak, kasın daha fazla kuvvet-güç oluşturmasını etkilemeleridir.

Ergojenik yardımcılar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

[quotes quotes_style=”bquotes”]Yararlanılan Kaynak : Prof. Dr. Mehmet GÜNAY, Prof. Dr. Kemal TAMER, Prof. Dr. İbrahim CİCİOĞLU, Spor Fizyolojisi ve Performans Ölçümü, Gazi Kitabevi, Ocak 2013[/quotes]

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz