BESYO

Engellilerde Egzersiz Ve Spor Eğitimi Bölümü

Engellilerde Egzersiz Ve Spor Eğitimi Bölümü

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Engellilerde Egzersiz Ve Spor Eğitimi Bölümü ve bu bölümün iş imkanları, hangi üniversitelerden faaliyet gösterdiği, atamaları gibi mühim konulara değineceğiz. Bildiğiniz üzere Spor Bilimleri fakülteleri ve BESYO’daki öğretmenlik ve antrenörlük bölümleri dışındaki eskiden pek rağbet görmeyen ama şuan revaçta olan Rekreasyon ve Engellilerde Egzersiz Ve Spor Eğitimi Bölümü gibi programlarına ilgi oldukça arttı. Rekreasyonist.com yöneticileri olarak bizde sizin için bu konuyu gündemimize alıp sizin için inceledik.

Engellilerde Egzersiz Ve Spor Eğitimi Bölümü Nedir?

Ülkemizin ihtiyaç duyduğu engelli sporu alanında yetişmiş insan gücünü ülkemize kazandırmayı amaç edinmiş Bu amaç doğrultusunda bölümümüz; insani ve vicdani değerlere saygılı, araştırıcı sorgulayıcı ve çözümleyici, görev aldıkları kurumlarda liderlik yapabilecek, bilgi üreten ve paylaşan, topluma yararlı kişiler yetiştirmeyi hedef edinmiştir.

Engellilerde Egzersiz Ve Spor Eğitimi Bölümü Hangi Üniversitelerde Faaliyet Göstermektedir?

Engellilerde Egzersiz Ve Spor Eğitimi Bölümü 2011 – 2012 eğitim öğretim yılında 12.05.2011 tarihli Yüksek Öğretim Genel Kurul toplantısında Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölümünün öğrenci alması uygun görülerek Türkiye’de ilk kez bu bölüm adı altında öğrenci alınımına başlamıştır. Malatya İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bu bölümün Türkiye’deki ilk ve tek öncülüğünü yaparak 2011 yılında bölümü aktif olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başlatmıştır.

2014-2015 Eğitim Öğretim yılı itibariyle 4. Dönem Özel Yetenek Sınavıyla öğrenci alınmış, yabancı dil hazırlık eğitimini tamamlayanlar I. Dönem, III. Dönem ve V. Dönem öğrencisi olarak Öğretmen yetiştiren programlarda ortak olan Pedagojik Formasyon adı altında okutulan tüm dersler programda mevcut olup, bu dersleri alarak eğitimlerine devam etmektedirler.

Engellilerde Egzersiz Ve Spor Eğitimi Bölümü Atamaları

Bölüme has atama olmayıp Bölümde verilen pedagojik formasyon adı altında okutulan derslerden dolayı bölüm mezunları Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni adı altında devlet kadrolarında kendilerine yer bulabiliyor.

KPSS ATAMALARI

2008 Yılında

1546 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni atanmıştır.

2009 Yılında

793 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni atanmıştır.

2010 Yılında

1070 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni atanmıştır.

2011 Yılında

1772 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni atanmıştır.

2012 Yılında

3272 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni atanmıştır.

2013 Yılında

1559 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni atanmıştır.

2014 Yılında

1912 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni atanmıştır.

2015 Yılında

1690 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni atanmıştır.

2016 Yılında

801 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni atanmıştır.

2017 Yılında ise 

Sözleşmeli Öğretmen Atamaları Kontenjanları 701’dir

Engellilerde Egzersiz Ve Spor Eğitimi Bölümü İş imkanları

Bölüm öğrencileri Terapatik Rekreasyon faaliyetlerini yönetebilecekleri özel eğitim merkezlerinde, Devlet kadrolarında ve diğer Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin iş imkanlarından yararlanabilir.

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

1 Yorum var

Yorum yaz