Turizm

En Uygun Tatil Şehirleri

En Uygun Tatil Şehirleri

En Uygun Tatil Şehirleri İnsanın yaşam alanı içerisinde dinlenmeye ihtiyaç duyduğu zamanlar vardır. Yoğun tempolu zamanların kişiye sunduğu ödüllerden biri olan tatil, insan psikolojine de verdiği pozitif katkılarla bilinmektedir. İnsanın kendisine ayırmak istediği zaman karşısında en çok tercih edilen seçeneklerden birisi olan tatil bir nevi bireyin kendisi için sunduğu terapidir ancak tatil planlarının yapılmasıyla karşılaşılan en büyük sorunlardan biri bütçe sorunudur. Çoğu insanın bu konuda araştırmaya gittiği nokta uygun fiyatlı ve aynı zamanda doyurucu bir tatildir. Hem istenen şekilde hem de bütçeyi aşmayan tatil imkânları sunan şehirler vardır. Beklentiler arasında yaşam doyumunu arttırıcı bir tatil beklentisinin yanında, tatil dönüşü ekonomik açıdan avantaj sahibi olma isteği de bulunmaktadır. Uygun fiyatlı tatil şehirleri arasında ilk basamaklarda yer alan bölgeler aşağıda açıklamalarıyla verilmiştir.

En Uygun Tatil Şehirleri

 Akyaka/Muğla:

Gökova körfezinde yer alan Ula ilçesine bağlı turizm beldesidir. Birçok plajı bulunmakla birlikte soğuk suları ile ün yaptığı Azmak Çayı en çok ziyaretçi alan yerlerindendir. Kendisine has mimarisi olan tek yapılı evleri ile dikkat çekmektedir. Son zamanlarda “Kite-surf” ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Akyaka’da yüksek sezon zamanında pansiyonlarda geceliği 200 TL ve altında oda bulmak mümkündür.

En Uygun Tatil Şehirleri Akyaka / Muğla

En Uygun Tatil Şehirleri Akyaka / Muğla

Asos/Çanakkale:

Kuzey Ege’de, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, Yunanistan’ın Midilli Adası’nın tam karşısında yer almaktadır. Köklü bir tarihe sahiplik etmekle birlikte, dağ köyü ve liman olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Liman ve çevresinde daha çok eski taş evlerden oluşan butik oteller yer alırken, dağda yer alan Behramkale köyünde uygun fiyatlı pansiyon bulmak mümkündür. Hem dağ havası hem de liman serinliğini bir arada bulunduran bir beldedir.

En Uygun Tatil Şehirleri Assos/Çanakkale

En Uygun Tatil Şehirleri Assos/Çanakkale

Sığacık/İzmir:

Türkiye’nin ilk “Cittaslow” (Hayatın yavaş aktığı şehir) adını alan Seferhisar’ın Sığacık beldesi; mimarisi, organik ürünlerin satıldığı pazarı, yöresel yemekleri, limanı çevreleyen uygun fiyatlı balık lokantalarıyla ilgi görmektedir. Teos plajı, bu bölgenin tercih edilen en ünlü plajı olarak ünlenmiştir.

En Uygun Tatil Şehirleri Sığacık/İzmir

En Uygun Tatil Şehirleri Sığacık/İzmir

 Didim/Aydın:

Genelde sene boyu ılımlı iklimin görüldüğü Didim; tarihi yerleri, uzun plajları, güneşli havasıyla ünlüdür. Yazlıkçıların yoğun olduğu bu bölgede, otel fiyatları da uygundur. İlçenin en çok ziyaretçi alan kesimleri arasında Apollon Tapınağı yer almakla birlikte, tercihlerde Altınkum Plajı ön plana çıkmaktadır. Hem yaz hem de kış mevsimlerinde olumlu iklim sunan uygun bir tatil yeri olmakla adını duyurmuştur.

En Uygun Tatil Şehirleri Didim/Aydın

En Uygun Tatil Şehirleri Didim/Aydın

 

 Gökçeada/ Çanakkale:

Ülkemizin en büyük adası olan Gökçeada doğal güzellikleriyle adı geçmektedir. Zeytinköy, Kaleköy ve Tepeköy üçlemesi, mimarisi ön planda olan yerleşim yerlerinden birkaçıdır. 100 km’yi aşan bir sahil şeridine sahiptir. Tercih edilen plajları; Yıldızköy Plajı ve rüzgâr sörfü yapanların kalabalıklaştığı Aydıncık(Kefalos) Plajı’dır. Ada’da sezonda kişi başı konaklama fiyatları ev pansiyonlarında 150-200 TL arasında bir bütçe istemektedir. Bunun yanında pansiyonlarda bu fiyat 80-100 TL arasına düşmektedir.

En Uygun Tatil Şehirleri Gökçeada/ Çanakkale

En Uygun Tatil Şehirleri Gökçeada/ Çanakkale

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz