Ekstrem Sporlar

Ekstrem Sporların Dalları Nedir

Ekstrem Sporların Dalları Nedir

Ekstrem Sporların Dalları Nedir ; Ekstrem sporlar geleneksel sporlardan farklı olarak genelde bireysel yapılan, sıra dışı, meydan okuma ve az da olsa saldırganlık içeren sporlardır. Yüksek riskli hareketler içerir ve birçok branşta kısa zamanda tamamlama amaçtır. Ekstrem sporun tanımı ve çerçevesi henüz net değildir. Geleneksel sporlardan ayıran bir diğer özellik ise ekstrem sporları yapan sporcuların genel fiziksel özelliklerden ziyade uğraştıkları dal ve dalın gerektirdiği hareket ihtiyaçlarına odaklanmalarıdır. Bazı branşları ise sadece alanında uzmanlaşmış kişiler gerçekleştirebilir. Adrenalin seven insanların tercih ettiği ekstrem sporlar birçok dala ayrılmıştır.

Kategoriler ( Ekstrem Sporların Dalları Nedir )

Hava Sporları: Serbest atlayış, Elastik iple atlayış, Delta kanat, Gökyüzü dalışı, Gökyüzü sörfü, Yamaç paraşütü

Kara Sporları: Kaya tırmanışı, Ekstrem motokros, Dağ bisikleti, BMX, Parkur koşusu, Kay kay, Agresif paten, Dağ sörfü, Kar sörfü, Volkan sörfü, Kum sörfü, Zorbing

Su Sporları: Rüzgar sörfü, Serbest dalış, Uçurtma sörfü, Su sörfü, Su kayağı, Uçurum Dalışı, Rafting

https://www.youtube.com/watch?v=uAz9hZmcr58

Neden Ekstrem Spor?

Genel olarak spor, sağlıklı yaşam sağlamak amaçlı olsa da bireysel araştırmalarda altta yapan birçok güdüleyici bulunmaktadır. Stres atma veya sporu iş olarak yapma gibi spora dayalı ihtiyaçların yanında, kendini ispat etme ve öz güven sağlama gibi zihinsel ihtiyaçlar da bireyleri spora yönlendirmektedir. Ekstrem sporcuları genelde yüksek düzeyde uyarılma, heyecan, mücadele, yüksek adrenalin ve başarma gibi özelliklerden güdülenmektedir.

Güdülenme konusu ise sporcunun seçeceği branş için oldukça önemlidir. Özellikle hormonal etkiler bireylerin saldırganlık düzeyini etkilemekte ve ekstrem sporlar bu noktada alternatif bir çözüm yolu olarak tercih edilebilmektedir. Sportif etkinlik aynı zamanda kişisel özellikleri de etkiler. Spor karakteri şekillendirirken, bireysel sporlar disiplini geliştirir ve takım sporları İşbirliği yapmayı öğretir. Ekstrem sporların içeriğinde bulunan tehlike kişinin kendisine olan saygısını geliştirir ve cesaretini artırır. Hep daha fazlasına ulaşma isteği ise bireyin spora ilgisini artırır.

Ekstrem sporda sınır siz’siniz. Adrenalin, heyecan, hız ve risk hatta daha fazlası ekstrem sporların vazgeçilmez bileşenleridir. Doğaya karşı bir mücadele olan ekstrem spor dalları, geleneksel sporlar gibi kural ve alan sınırlaması tanımamaktadır. Doğaya karşı ”SİZ”…

 

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz