Turizm

Ekoturizm : Kuş Gözlemciliği (Nedir, Nasıl Yapılır)

Kuş Gözlemciliği
Yazar : Gökhan Peker

Kuş gözlemciliği doğada kuşları izleme, gözlem yapma ve inceleme yapma sporudur. Bu sporu icra edenlere ise kuş gözlemcisi denir. “Ekoturizm” doğanın ve çevrenin önemini vurgulayan, doğaya ve çevreye saygı duyan bir turizm çeşididir. Gelecekte ülkemizin başlıca turizm kaynaklarından olması muhtemel olan ekoturizmin bir çok dalı olması ile birlikte kuş gözlemciliği bunlardan sadece bir tanesidir.

Türkiye’de Kuş Gözlemciliği

Ülkemizde malesefki kuş gözlemcisi ve kuş gözlemciliği pek bilinmemesine ve ilgi gösterilmemesine rağmen Avrupa ve Kuzey Amerika’da çok yaygındır. Örneğin İngiltere’de 6 milyon vatandaş aktif bir şekilde kuş gözlemcisidir. Fakat Türkiye’de bu sayı 1000 kadardır ve aktif olanların sayısı daha da azdır. Oysa ki Türkiye’de ki kuş türlerinin tamamı bütün Avrupa’da ki kuş türlerinden daha azdır. Yaklaşık olarak Türkiye’de 465 kuş türü gözlemlenebilmektedir. Güzide ülkemizin bir kuş cenneti olmasının en büyük nedenlerinden biriside, ülkemizin kuşların göç rotalarında olmasından kaynaklanmaktadır. Ülkemizin her bölgesinde kuş gözlemleme imkanı vardır.

Türkiye’de yukarıda bahsedilen zengin doğa kaynakları ve doğa turizmine elverişli yapısı yapısı sayesinde kuş turizmine ve genelinde ekoturizme çok elverişli ve bu alanda dünya çapında bir potansiyele sahiptir.

Kuş Gözlemcisi

Kuş Gözlemcisi

Kuş Gözlemciliği Nasıl Yapılır ?

Kuşlara mümkün olduğu kadar yaklaşılamayacağı için dürbün, yakın gözlem yapmayı mümkün kılan en temel araçtır. Açık alanlarda kuş gözlemi için özel olarak yapılmış teleskoplarda bu amaca çok güzel bir şekilde hizmet eder. Gözlem süresince not defteri taşımayı ve not almayı sakın unutmayın. Söz uçar yazı kalır. 🙂 Ayrıca bu işte yeniyseniz kuş türlerinin bulunduğu bir rehber kitap almayıda unutmamalısınız. Çok faydasını görürsünüz.

Dipnot : Gideceğiniz bölge ve arazinin şartlarına uygun olarak giyinmeyi, yiyecek ve su getirmeyi sakın unutmayın.

Kuş gözlemciliği yaparken uymamız gereken bir takım kuralları da şu şekilde sıralayabiliriz ;

  • Kuşları rahatsız etmemek,
  • Kuşların yuvalama alanlarına girmemek,
  • Yumurta ve yuva malzemesi almamak gerekir ve
  • Son olarak gözlem sonunda bölgede herhangi bir eşya bırakmamak gerekir.

Türkiye’de ve Dünya’da kuş gözlemciliği için en uygun bölge ve alanları liste halinde çok yakında sizler için paylaşacağız.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz