Rekreasyon

Ekorekreasyon Çeşitliliği

Ekorekreasyon Çeşitliliği
Yazar : Gökhan Peker

Bu makalemizde Ekorekreasyon Çeşitliliği nedir? Doğa dostu bireylerin aktivite çeşitleri nelerdir? gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız. Ekorekreasyon, bir rekreasyon planlama, organizasyon ve yönetim politikası olarak değil, açık alan (outdoor) rekreasyon etkinlik grubu olarak değerlendirilmektedir.

Ekorekreasyon, farklı zorluk derecelerinde ve çok çeşitli etkinlik içeren bir aktivite grubu temsil etmektedir.

Ekorekreasyon Çeşitliliği Grupları

Ekorekreasyon Çeşitliliği’ni iki temel gruba ayırarak inceleyebiliriz.

1-) Doğa, etkinliğin kaynağını oluşturur ve bir araç olarak kullanılır. Aktivite tamamen doğanın içinde gerçekleştirilir. Bunlar yarışma, performans sergileme veya mücadele amaçlı faaliyetlerdir.

Faaliyeti gerçekleştiren rekreasyonistler, aktivitenin kendisine odaklanarak, yaptığı etkinliğin özelliklerine göre hareket eder.Onun için faaliyetini bu şekilde sürdürmek ve sonuçlandırmak önemlidir. Rekreasyonist kimdir sorusunun cevabını merak ediyorsunuz sizi bu makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Faaliyet süresince karşılaşacağı sorunlarla mücadele etmek, sorunları çözmek ve belirli bir süre içerisinde faaliyeti başarıyla bitirmek esas amaçtır.

Zirveye ulaşmak amacıyla bir dağa tırmanan dağcı için, içinde bulunduğu doğa koşullarını eğitimi, becerisi, gücü, uygun teknik malzeme desteği, deneyimi ve azmi ile alt etmek ve hedefine ulaşmak önemlidir.

Yine bir oryantiring sporcusu doğa içine gizlenerek yerleştirilmiş hedefleri, pusula ve harita yardımıyla bularak en hızlı bir şekilde parkuru rakiplerinden önce tamamlamayı hedefler.

Ekorekreasyon çeşitliliği

Ekorekreasyon çeşitliliği

Kayak sporu yapan bir rekreasyonist de öncelikle aktivite odaklıdır.

Yukarıda verilen üç örnekte de sporcuların amatör olarak ciddi boş zaman aktivitesi (seious leisure) gerçekleştiren rekreasyonistler olduğu varsayılmıştır.

Bu tür aktivitelerde doğanın araç olarak görülmesi ve kullanılması durumu önceliklidir. Kuşkusuz doğa kaynaklı yapılan bütün rekreasyonel etkinliklerde doğa koruma, çevreye sorumlu yaklaşım ve farkındalık söz konusudur.

Bu sporlara veya etkinliklere yönelmiş bireylerin bu tercihlerinde doğaya olan ilgileri, sergileri ve doğayla bütünleşme istekleri büyük rol oynamıştır. Ancak faaliyetleri her zaman öncelik almıştır.

Bu tür rekreasyonistlerin doğa koruma ve ekolojik yaklaşımlarının insan merkezli mi yoksa doğa merkezli mi oldukları yönünde yapılacak araştırmalar, konunun daha açık anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

2-) Ekorekreasyon Çeşitliliği grubunun ikincisinde ise, aktivitelerin esas kaynağı doğanın kendisidir. Yani ekorekreasyon “doğayla ilgili” aktivitelerden oluşur. Bu faaliyetlerde inceleme, araştırma, gözlem, doğayla iç içeliği sakinlik içinde yaşamak, manzara seyretmek, doğa fotoğrafçılığı yapmak, doğa koruma ve geliştirme çabaları göstermek ile doğada bu amaçla çeşitli aktivitelerde bulunmak önceliklidir.

Burada ekorekreasyonist, kendini izole hissetmeyi, temiz hava almayı, manzara seyretmeyi, doğanın ritminin farkında olmayı, ahengini veya sistemin işleyişini gözlemlemeyi ya da doğal çevreye karşı olan zorunluluk ve sorumluluk duygusunu güçlü olarak yaşamayı arzu eder. Ekosistemlerin korunması veya ortaya çıkan ekolojik bir sorunun çözümü dolayısıyla doğal ortamlarda ki etkinliklere katılmakla boş zamanları değerlendirir.

Ekosistemlerin incelenmesi, değişik canlıları gözlemleme, canlı cansız varlıkların gelişim, değişim ve diğer yaşam tarzlarını takip etme ve gözlem yapma bu etkinliklerden bazılarıdır.

Bu faaliyetler için doğal ortamlarda kurulan çadırlı veya çadırsız konaklama, gözlem odaları veya benzer yerler oluşturularak etkinlikler gerçekleştirilir.

 

Ekorekreasyon çeşitliliği hakkında soru, görüş ve önerilerinizi aşağıda ki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

[quotes quotes_style=”bquotes”]Yararlanılan Kaynak : Prof. Dr. Suat KARAKÜÇÜK, EKOREKREASYON Rekreasyon ve Çevre, Gazi Kitabevi, Nisan 2016[/quotes]

 

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz