Beslenme Sağlık

Ekmek ve Sağlık

Ekmek ve Sağlık

Ekmek ve Sağlık

Bugün sizlerle Ekmek ve Sağlık adlı makalemizde karbonhidrat kaynakları, ekmek tüketimi ve ekmek tüketiminde tercihimizin hangi ekmekler doğrultusunda olması gerektiğini inceleyeceğiz.

EKMEK TÜKETİMİ

Neden ekmek tüketmeliyiz? Ne kadar ekmek tüketmeliyiz? Hangi ekmek çeşitlerini tercih etmeliyiz?
Ekonomik düzeyi de göz önünde bulundurulacak olursa toplumumuzda ekmek günlük öğünlerimizin vazgeçilmezi.

Günlük ihtiyacımız olan enerjinin karbonhidrattan gelen oranının %55-60 olması gerektiği önerilir. Peki tahmini olarak bunu nasıl hesaplarız? Aldığımız karbonhidrat kaynağının gramı başına 4 kcal enerji verdiği düşünülecek olursa kabataslak bir hesaplama yapılabilir. Örneğin ihtiyacınız olan enerji 2000 kcal ise diyetimizde günlük olarak 275-300 gram karbonhidrat almamız gerekir.

Ekmek ve Sağlık

Peki (CHO) yani karbonhidrat kaynakları nelerdir?

Öncelikle tahıllar, kuru baklagiller, ekmek ve çeşitleri vs. sayılabilir. Neden ekmek tüketmeliyiz? Tokluk sağlaması, enerji ihtiyacını karşılaması, kan şekerinin düzenlenmesi vb. birçok mekanizmanın devamlılığı için tüketmeliyiz. Ekmek tüketmeyecek olursak yerine tokluk sağlaması için tüketeceğimiz muhtemel besinler (makarna, kuru baklagil yemekleri ve pilavlar) ekmeğe nispeten daha çok yağ içereceğinden; bir yerden kazanç sağlamaya çalışırken bir yerden kayba neden olacaktır. Hele ki vücudumuz zaten yağ sentezleyebiliyor iken dışarıdan alınacak gereksinme fazlası yağ; kolesterol sorunlarına, Aterosklerozis (damar tıkanması-damar sertliği), vücutta yağlanmaya ve daha birçok metabolik faaliyetin olumsuz etkilenmesine neden olur. Dolayısıyla yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemlidir.

Ekmek tüketiminde tercihimiz ne yönde olmalı?

Kabuğu ayrılmış, işlenmiş, randımanlı undan yapılan beyaz ekmekte üretim süreciyle birlikte meydana gelen büyük kayıplar söz konusudur. Özellikle posa, mineral ve vitamin açısından.. Dolayısıyla tam buğday unundan yapılan ekmek,yulaf ekmeği, çavdar ve kepek ekmeği tüketimi posa, mineral, vitamin açısından önemli katkı sağlayacaktır. Tam buğday unundan yapılan ekmekteki posa bağırsak çalışmasına önemli katkı sağlar. Burada bulunan yararlı bakterilerin üremesini, beslenmesini sağlarken; tükettiğimiz besinlerdeki kanserojenlerin, zararlı bileşiklerin kolonla temasını azaltarak kolon kanserine karşı koruma sağlar. Beraberinde safra asitlerini bağlayarak yağların emilimini azaltır. Bu sayede kan kolesterol seviyesinin düzenlenmesi sağlanır. Feçes hacmini artırarak özellikle kabız bireyler için dışkılamada kolaylık sağlar . Şunu da belirtmek gerekir ki aşırı pos alımı vücut için elzem olan kalsiyum, magnezyum,demir emilimlerine engel olacağından tüketim miktarlarına dikkat edilmesi gerekir

Bütün bu olumlu özellikler göz önünde bulundurulacak olursa tercihlerimizi;

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek,

Pirinç yerine bulgur,

Beyaz undan yapılmış makarna yerine tam buğday unundan yapılmış makarna şeklinde değiştirmek sağlığımız lehine olacaktır .

Ekmek ve Sağlık adlı makalemizin sonuna geldik. Başka bir makalede görüşmek üzere sağlıcakla kalın. 🙂

Yazar hakkında

Songül Kızıl

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü...
Sağlıklı Yaşam Ve Beslenme Adına Her Şey

1 Yorum var

  • Ekmek tüketiminin bu kadar onemli olduğunu bilmiyodum. Bundan sonra bu hususta daha dikkatli olucam.Günümüzde ekmekler cok fazla katkılarla hazırlanıyor. Bu yüzden çok fazla ekmek tüketmiyordum. Sayenizde daha bilinçlendim.:-) Teşekkürler. Diğer yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum.:-)

Yorum yaz