Turizm

Dupnisa Mağarası Gezi Rehberi

dupnisa mağarası
Yazar : Gökhan Peker

Dupnisa mağarası ; Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Sarpdere köyünün sınırları içerisinde köye yaklaşık 5 km. yakınlıktadır. Mağara sistemi iki mağaradan oluşmakta ve toplam uzunluğu 2700 metre civarındadır. Üst bölüm Kuru mağara olarak geçmekte Sarkıt, dikit ve damlataş yönünden daha zengin bir görüntü sunmaktadır. Yaklaşık 30 metre aşağıda bulunan sulu mağara içerisinden sürekli olarak bir yeraltı nehir’i akmaktadır. Doğu  Avrupanın en fazla yarasa nüfusuna sahip mağaraları olarak bilinmektedir ve bu nedenle turizme açılması pek çok tartışmaya sebep olmuştur. Ülkemizdeki turizm yaklaşımını anlamam her zaman biraz zor olmuştur. Doğa turizminde amaç doğal olanı korumak olmalı iken maalesef burada milyonlarca yılda oluşan mağaranın içine beton dökülmüş saçma sapan merdivenler yapılmıştır.(2012 yılında gitmiştim. Değişmiş olabilir)  Mağaraların tamamını gezmek mümkün değilidir iki mağarada toplam 450 metre kadar bir bölüm turizme açık durumda. Sulu mağara adından’ da anlaşılacağı gibi daha rutubetli. Her mevsim serin Temmuz ayında bile içeri girerken üzerinize biraz kalın kıyafetler giymeniz iyi olur. Giriş ücreti 3 TL.

Mağaraya  girmeden akan dere kenarında masalar bulunun ufak tesisler var. Yine bölge halkı tarafından üretilen ürünlerin satıldığı ufak tezgahlar kurulmakta.Mağara geziniz hızlı tur yaparım derseniz 10 dakika sürer kaya oluşumlarını biraz inceleyeyim derseniz bir saatte biter. Bu kadar yol  bir saatlik bir mağara tur’u içinmi diyebilirsiniz sadece mağara tur’u olsa bile değer ama çok özel bir coğrafyada olduğunuzu unutmayın mağara çevresi pek çok doğal güzelliğe sahip. Oralara gidip İğneada Longoz ormanlarını gezmeden sakın geri dönmeyin.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz