Sağlık

Diz Kapağı Kayması Nedir? Tedavisi, Belirtileri

Diz Kapağı Kayması

Diz Kapağı Kayması Nedir? ; Genel anlamda diz dokusundaki bir sebepten ya da diz çevresi kasların zayıf olmasından kaynaklanmaktadır. Uyluk diye tabir ettiğimiz kemiğin dize uzanan kısmında oluk benzeri bir yapı vardır. Diz kapağı da bu oluk içerisinde hareketini aşağı yukarı doğru yapar. Eğer hastada bu rahatsızlık var ise hareket diz kapağından dış yana doğru ilerlemektedir. Dizin normal aşağı yukarı hareketini yerine getirememesi, demin bahsettiğimiz troklea adı verilen oluğa oturmamasına da sebep olur.

Diz Kapağı Kayması Belirtileri Nelerdir?

Şişme, dizin kontrolsüz bükülmesi ve kişinin ağırlığını taşıyamaz hale gelmesi, dizin hareket esnasında kilitlenmesi, hareket esnasında diz çevresinde ağrı, oturduğu esnada dizin arkasına doğru ağrı, yürürken gıcırdama veya çıtlama sesi gibi belirtiler birçok hastada ortaya çıkmıştır. Ama bu belirtiler hastalığın derecesine göre görülmeye de bilirler.

Diz Kapağı Kayması Sebebi Nedir?

Diz kapağında kayma birçok zaman bacağın, kasların veya leğen kemiğinin yapısal sorunlarından kaynaklanır. İç uyluk kasının olması gerekenden daha zayıf olması, yine dış uyluk kasının beklenenden daha kısa veya güçlü olması, oluşumunda söz ettiğimiz trokleanın yapısal olarak yeterince çukur olmaması ve kemiğin gelişimini tamamlayamamış olması gibi vakalar diz kapağı kayması hastalığa sebebiyet vermektedir.

Bunların yanında bizlerin sebebiyet verdiği bazı alışkanlıklar da bu hastalığa yol açmaktadır. Kısa, ivmeli adım atmak, ayak parmaklarını kaldırmadan yürüyerek vücut ağırlığını dize vermek, merdiven çıkarcasına yürümek, halk arasında çarpık diye tabir ettiğimiz bacakları birbirine yakın yürümek, bacakları fazla açarak oturmak gibi yaşam alışkanlıklarımız bu hastalığa neden olabilir.

Diz Kapağı Kayması Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

İlk noktada fizik tedavi ile egzersiz yeterli olacaktır. Egzersizler genel anlamda dizi çalıştırır vaziyette olmalıdır. Fizik tedavi yetersiz kalırsa cerrahi operasyon, ameliyat gerekebilmektedir. Birkaç çeşit ameliyat cinsi vardır. Hangi ameliyatın yapılacağına en iyi kararı doktorunuz verecektir.

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz