Beslenme

Diyette Yapılan 10 Yanlış

diyette yapılan 10 yanlış
Yazar : Sevcan Mercan

Diyette Yapılan 10 Yanlış

Merhabalar Arkadaşlar bugün çağımızın sorunu olan obezite için yapılan diyetlerin başarısız olduğunu görüyoruz. Peki bu diyetler neden başarısız oluyor? Rekreasyonist.com editörleri olarak Diyette yapılan 10 yanlış hakkında araştırmalar yaptık ve gördüğümüz sonuç aslında biz diyetisyenleri hiç şaşırtmadı. Peki nedir bu Diyette yapılan 10 Yanlış ?

DİYET HATALARI

1)Aç Kalmak
Aç kaldığınızda vücut su kaybına uğrar,kas kitlesi küçülür ancak yağ erimez.Organizmanın düzenli bir şekilde aktivite gösterebilmesi için gerekli enerji verilmelidir.Çünkü aç kaldığımızda metabolizma hızımızı düşürürüz. Böylece kilo vermek zorlaşır,eskisinden çok daha fazla kilo alabilirsiniz.

2)Karbonhidratı Tamamen Çıkarmak
Enerjinin ana bileşeni karbonhidratlardır.Günlük kalorinin %55-60 ını oluşturur.Bu yüzden doğru karbonhidratı seçmeliyiz,tamamen çıkarmamalıyız.Beyaz ekmek yerine tam tahılları,pirinç yerine bulguru,rafine edilmemiş besinleri tüketmeliyiz.Ekmek, kuru baklagiller, tahıllar,basit şekerler,meyveler bu gruba girer.

3)Su İçmemek
Kilo kaybı için kilit noktasıdır.Tükettiğimiz kahve,çay,bitki çayları yerini tutmamaktadır.Besinlerin sindirilmesi,metabolizmanın hızlanması, metabolik atıkların uzaklaştırılması için çok önemlidir.Günde 2-2.5 lt su içilmelidir.(8-10 bardak)Gerekenden az alınması metabolizmayı yavaşlatır,ödeme neden olur.

4)Az Uyumak
Yetersiz uyku ve obezite arasındaki pozitif ilişki araştırmalar ile desteklenmiştir.Uyku esnasında salgılanan büyüme hormonu yağ yakımını hızlandırır.

5)Sınırsızca Meyve Yemek
Meyveler besinsel değeri yüksek,sağlıklı birer besin öğeleridir.İçeriklerinde bulunan (meyve şekeri olarak da bilinen)früktoz çok hızlı bir şekilde karın bölgesinde yağlanmaya yol açar.Enerji ihtiyacımıza göre belirli porsiyonlarda alınan meyve gereken vitamin,mineral ve karbonhidratı sağlar.

diyette yapılan 10 yanlış

Diyette Yapılan 10 Yanlış

6)Hızlı Yemek Yemek
Yemek yeme süresi mümkün olduğu kadar uzatılmalıdır.Hızlı yemek yeme sindirimi zorlaştırır ve kilo artışına neden olur.

7)Yanlış Hedef Belirlemek
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.Elbette hedefimiz olmalıdır ancak gerçekçil olması asıl amacımızdır.Yaş,sağlık durumu,aktiflik seviyenizi göz önünde bulundurmalısınız.Küçük hedefler ile yola çıkmalıyız,rakamlara çok odaklanmamalıyız.Çünkü motivasyon diyetin devamlılığı ve sonucu ile yakından ilişkilidir.

8)Battı Balık Yan Gider
“Bugün çok yedim,bu yüzden yemeğe devam edeyim,yarın tekrar başlarım”demeyin.Diğer öğünler ile bu durumu dengelemeye çalışın.Suçluluk duymayın,motive olup yola devam!

9)Sürekli Aynı Diyeti Uygulamak
Devamlı aynı tip beslenme bir süre sonra kilo kaybının durağanlaşmasına neden olur.Beslenmenizdeki değişiklikler ile metabolizmanızı ateşleyebilirsiniz.

10)Moda Diyetler Hızlı Sonuç Verir
Sağlıklı kilo vermek modaya ,zamana göre değişmez.Süt diyeti,patates diyeti,elma diyeti gibi tek düze katı diyetler sağlıklı değildir.Bizim için sadece tartıdaki değer önemli değildir.Kaç kilo verdiğimiz kadar ne verdiğimiz de önemlidir.Amacımız yağ yakmak.Yanlış diyetler ile su ve kas kaybı yaşamayın.

Ara Öğün ve Ara Öğünlerin önemi hakkında bilgi almak için Tıklayınız.

Yazar hakkında

Sevcan Mercan

Yorum yaz