Ana sayfa Antrenman Dinlenme ve Enerji Metabolizması

Dinlenme ve Enerji Metabolizması

201
Dinlenme ve Enerji Metabolizması

Merhabalar, bu makalemizde dinlenme ve enerji metabolizması hakkında yazacağım ve dinlenme esnasında enerji metabolizmasını tüm detayları ile inceleyeceğiz.

İnsan organizmasında enerji kaynağı olarak karbonhidratların, yağların ve proteinlerin kullanıldığını daha önceki yazılarımız da belirtmiştik. Ne var ki, egzersiz de enerji kaynaklarının kullanımı egzersizin şiddeti, süresi, tipi v.b faktörlere bağımlı olarak istirahat düzeyinde ki enerji üretiminden farklı boyutlara gerçekleşmektedir.

Dinlenme ve egzersizde kullanılan aerobik ve anaerobik mekanızmaların belirlenmesi aşağıda belirtilen 3 önemli faktöre bağlıdır. Bunlar ;

  • Egzersizde kullanılan enerji kaynakları,
  • Her sistemin egzersizdeki oransal rolü ve düzeyi,
  • Egzersizdeki kan laktik asit düzeyidir.

Dinlenme ve Enerji Metabolizması

Dinlenme şartlarında enerjinin 2/3 ‘ü yağlardan 1/3 ‘ü ise glikozdan elde edilir. Aşağıda ki resimde protein gösterilmiştir fakat proteinin katkısı önemsenmeyecek kadar azdır.

Dinlenme Sırasında Aerobik ve Anaerobik Enerji Metabolizması
Dinlenme Sırasında Aerobik ve Anaerobik Enerji Metabolizması

Görüldüğü gibi sadece aerobik yol ile enerji üretimi gerçekleşmektedir. O2 taşıma sistemi her hücreye yeterli O2 sağlayacak şekilde görev yapar ve böylece dinlenme durumunda gerekli olan bütün ATP sağlanmış olur. Anaerobik solunumundan açığa çıkan 2 ATP molekülü aerobik solunum reaksiyonun bir parçası olarak kabul edilir.

Dinlenme sırasında sadece aerobik solunum görev yapmasına rağmen şekilde görüldüğü gibi kanda az, fakat sabik miktarda laksik asit mevcuttur (100 cc kanda yaklaşık 10 mg L.A) Kanda-kasta laktik asit birikimi oluşmamaktadır.

Kısacası dinlenme sırasında enerji üretimi karbonhidrat (glikoz, glikojen) ve yağlardan aerobik metabolizma ile sağlanmaktadır.

Değerlendirme
Yazım dilinin sadeliği ve anlaşılabilirliği
İhtiyaca cevap verme
Tavsiye edilebilirlik
Genel Değerlendirme
Kısa açıklama
Bu makale sizi bilgilendirmek adına tam olarak yardımcı oldu mu veya eksiklikleri var mı? Lütfen buna göre bir değerlendirme bırakınız.
73 %
Güzel
Kullanıcı oyu 1.2 ( 1 oylar)

İlginizi Çekebilir

Antrenmanda Dönemleme

Antrenmanda Dönemleme:Sedanter bireyleri egzersize başlatılırken yapılması gereken en önem…