Sağlık

Dengeli Zayıflama Nasıl Olmalıdır ?

Dengeli Zayıflama Nasıl Olmalıdır
Yazar : Gökhan Peker

Fazla kilosu olan ya da ideal kilosunda olmayan pek çok kişi çeşitli yöntemler ile zayıflamayı hedeflemektedir. Bu kilo verme işlemi uzman bir hekim ya da diyetisyen eşliğinde olmadığı zaman kişilere zarar verebilecek boyuta kadar bile gelebilmektedir. Dengeli Zayıflama Nasıl Olmalıdır ? sorusunun cevabı için dengeli bir zayıflama ile kişileri ideal kiloya ulaştırmak için kişilerin bu yolda yapması gerekenleri öğrenmemiz gerekmektedir.

Dengeli Zayıflamak Neden Önemlidir ?

Zayıflamak isteyen kişilerin bir kısmı dengeli şekilde zayıflamayı önemsemeyebilmektedir. Zayıflamak hiçbir zaman birinci olanda olmamalıdır. Zayıflamayı amaç haline getirmek doğrudur fakat zayıflama inanışına körü körüne bağlanmak yanlıştır.

Zayıflamaktan ziyade kişiler için dengeli zayıflamak daha da önemli olmalıdır. Çünkü dengesiz bir şekilde sırf kilo vermek için zayıflamak kişiye zarar verecek boyuta bile gelebilmektedir. Dengesiz bir zayıflama ile kişilerin vücutları ve organları çökebilmektedir. Derileri sarkabilir ya da iç organları bu dengesiz zayıflama ile zarar görebilmektedir. Bu da zayıflamak ve bir başarı elde etmek demek değildir. Kişiler zayıflamak istiyor ise bunu dengeli ve düzenli bir şekilde yapmalıdır. Ancak bu sayede kendisine zarar vermeyecektir.

Dengeli Zayıflamak İçin Ne Yapmak Gerekmektedir ?

Dengeli zayıflamak için takip edilebilecek pek çok basamak bulunmaktadır. Bu basamaklar kişilerin zayıflama yolunda daha dengeli adımlar izlemesi için gerekmektedir.

Dengeli zayıflamak isteyen kişiler beslenme listesini uzman bir hekim ya da diyetisyen hekimlerden almalıdırlar. Bu konuda uzman olan diyetisyen hekimler çok daha doğru kararlar verebilmektedirler.

Dengeli zayıflamak isteyen kişiler sıkı bir spor da yapmalıdırlar. Dengeli zayıflama ile spor birbirinden ayrı düşünülememektedir. Yani zayıflamak isteyen ve bunu dengeli bir şekilde yapmak isteyen herkes spor da yapmalıdır. Bu konuda yardımcı pek çok spor bulunmalıdır. Sporlar konusunda da uzman birinden yardım alınabilmektedir.

Dengeli zayıflamak için her besin grubundan ihtiyaç kadar yenilmelidir. Yani her besin grubundan ayrım yapılmadan besin tüketilmeli fakat her besinden vücudun ihtiyacı kadar alınmalıdır. Aksi halde vücut çökebilmektedir. Bu nedenle de kişiler hazırladıkları besin programında protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin gibi besin gruplarından eşit olarak almalıdır.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz