Turizm

Canyoning Yapılacak Yerler

Canyoning Yapılacak Yerler
Yazar : Gökhan Peker

Canyoning ; çeşitli özel teknikler ve malzemeler kullanılarak, zorlu yürüyüş, atlama, tırmanma, yüzme gibi birçok branş ve beceri yardımıyla çeşitli amaçlar için yapılan Kanyon Geçiş faaliyetidir. ABD ‘ de Canyoneering olarak da bilinir. Rekreasyon uzmanlarımız güzel bir hafta sonu geçirmeniz için, Türkiye’nin en zorlu ve en güzel kanyonlarını sizleri için derledi. Canyoning Yapılacak Yerler sıralamamıza daha fazla vakit kaybetmeden başlıyoruz.

Canyoning (Kanyon Geçişi) Yapılacak Yerler

1. Valla Kanyonu, Kastamonu

Valla Kanyonu, Kastamonu

Valla Kanyonu, Kastamonu

Türkiye’de Canyoning yapacağım diyenlerin ilk öğrendiği ve gitmesi gereken yerlerin başında Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde ki Valla Kanyonu geliyor. Türkiye’nin en zorlu kanyonlarından biri olan Valla Kanyonu’na gitmeden önce iyi bir araştırma yapmanız şart. Zira içeride sizi çok zorlu şartlar bekliyor olacak. En büyük tehlike ise hipotermi tehlikesi… Bu yüzden Kanyona sadece yaz aylarında girilebiliyor. Valla Kanyonu Türkiye’nin 1. Dünya’nın ise 2. en büyük kanyonudur. Uzunluğu 12 km olan kanyonun, yan duvarları 800 ila 1300 metre arasında değişiyor.

Valla Kanyonu’nun Drone ile Çekimi ;

Deneyimli ve profesyonel bir ekip bu kanyonu 3 ila 4 günde bitirebilirken, amatör ekiplerin 1 haftadan önce çıkması çok zordur. Valla Kanyonuna girmek demek sürekli soğuk suyun içinde olmak demektir. Güneş yüksek duvarların arasından günün sadece 1-2 saatliğine kanyonun içinde oluyor. Bu yüzden yanınızda yedek kıyafetler, su geçirmez malzeme çantası, dalgıç ayakkabısı, neopren kıyafet almayı unutmayın. Kanyonda dinlenmek için kamp kurabileceğiniz su seviyesinden 30 m kadar yüksek olan bir kaç kamp noktası var. Tabi kamp kurunca her şey bitmiyor, yukarıdan düşebilecek irili ufaklı kayalara karşı dikkatli olmak gerek, uyurken bile kaskınızı çıkarmayı unutmayın. Kendinize iyi bakın. Valla Kanyonu, Kastamonu Canyoning Yapılacak Yerler sıralamamıza 1. sıradan giriyor.

2. Sakaralan Kanyonu, Safranbolu

Sakaralan Kanyonu, Safranbolu

Sakaralan Kanyonu, Safranbolu

Safranbolu’nun merkezine 11 km mesafede bulunan Sakaralan Kanyonu’nun uzunluğu 36 km’dir. Ancak kanyonun güzergahında öyle büyük bir zorluk yok. Yörük köyünün alt kısmındaysa geçilmesi zor yerler bulunuyor. Değirmencik köyü ile Aras çayı arasındaki bölüm oldukça deneyim istiyor. Susuz birçok bölüm var, ama çok derin ve zor geçit veren noktalar da kanyonda yer alıyor. En uygun geçiş zamanı yaz aylarına denk geliyor. Sakaralan Kanyonu, Safranbolu Canyoning Yapılacak Yerler sıralamamıza 2. sıradan giriyor.

3. Ersizlerdere Kanyonu, Kastamonu

Ersizlerdere Kanyonu, Kastamonu

Ersizlerdere Kanyonu, Kastamonu

Kastamonu’da bulunan Ersizlerdere Kanyonu’nun uzunluğu 2 km kadardır. Görebilecekleriniz şelaleler, cadı kazanları, doğal göletler, su kaynakları, yaban domuzları, tavşanlar ve ayılar olacak! İnsan eli ve ayağının çok az değdiği kanyonda 10 ip inişi yapacak, ağustos sıcağında buz gibi gölcüklerde yüzeceksiniz. Ne kadar da eğlenceli! Kanyonun ortalama yüksekliği 850 metre kadardır. Bu bölgede marka olmuş en önemli beş noktadan biridir.Ersizlerdere’de üretilen ürünler tamamen organiktir. Ürün potansiyeli yüksektir. Ersizlerdere’de mevcut alabalık tesisleri bulunmaktadır. Birçok kuş türünü de sınırları içersinde barındıran bir bölgedir.) Ersizlerdere’nin sahile yakın bir mesafede olması ve yolların düzgün ve iyileştirme çalışmalarının yapılması dez avantaja dönüşecek önemli bir imkândır.Küre dağları içersinde yer alan doğa harikası bir yer olarak gösterilen her geçen gün daha fazla ilgi gören bölgemizin logosu olabilecek kapasite ve güzelliğe sahiptir. Ersizlerdere Kanyonu, Kastamonu Canyoning Yapılacak Yerler sıralamamıza 3. sıradan giriyor.

Ersizlerdere Kanyonu Tanıtım Filmi ;

4. Kıbrıs Kanyonu, Antalya

Kıbrıs Kanyonu, Antalya

Kıbrıs Kanyonu, Antalya

Kıbrıs Kanyanu Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Canyoning severlerin uğrak mekanlarından birisidir. Yüzlerce bitki türünü barındıran bölgede sarp kayalıklar adeta size geçit vermeyecek görüntüsü veriyor.  Kaş’a 50 km mesafedeki kanyona uğramanızı kesinlikte tavsiye ederiz. Ayrıca ne yazık ki nesli tükenen Anadolu Parsı 1946 yılında son defa burada görülmüştür. Kıbrıs Kanyonu, Antalya Canyoning Yapılacak Yerler sıralamamıza 4. sıradan giriyor.

Not : Ankara’da ki Kıbrıs Köyü Kanyonu ile karıştırmayınız.

Kıbrıs Kanyonu, Antalya Tanıtım Videosu ;

5. Akdağ Tokalı Kanyonu, Afyon

Akdağ Tokalı Kanyonu, Afyon

Akdağ Tokalı Kanyonu, Afyon

Eğer sabırsız biriyseniz ve kanyonu bir günde bitirmek isterseniz, uğramanız gereken yer Akdağ Tokalı Kanyonudur.  Akdağ Tokalı Kanyonu 7-8 saatte geçilebilen bir kanyondur. Kanyona Kocayayla’dan giriliyor, Gümüşsu’dan çıkılıyor. Yöre halkının yıllarca “geçilemez” bildiği kanyonda bir de Roma döneminden kalma hazine olduğu söylentisi almış başını yürümüş. Ama 7 Kasım 1993’te 10 kişilik bir ekip kanyonu geçince altın bekleyenlerin hayalleri suya düşmüş. 🙂 Kanyon oldukça dar, sadece beş metrelik bir aralık söz konusu. Bir de sıkıntı var: Yukarıda sıkışan büyükçe bir kayanın altından yüzerek geçmek gerekiyor! Sonrasında işler kolaylaşıyor ve Çivril ovasına çıkılıyor. Akdağ Tokalı Kanyonu, Afyon Canyoning Yapılacak Yerler sıralamamıza 5. sıradan giriyor.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz