Ekstrem Sporlar

Canyoning (Kanyon Geçişi) Nedir ?

Canyoning
Yazar : Gökhan Peker

Canyoning ; adrenalin tutkusunu ve doğanın eşsiz güzelliğini eşit derecede harmanlayarak ortaya çıkmış bir spordur. Derin kanyonlar, şelaleler, dev havuzlar arasında trekking yaparak doğanın içinde huzur dolu yeni maceralar ve yepyeni tecrübeler edinebilirsiniz. Dolayısı ile yeni bir doğa sporu, adrenalin ve macera arıyorsanız canyoning (kanyon geçişi) sporu tam olarak size göre.. Peki Canyoning nedir ? Nasıl yapılır ? Canyoning için hangi malzemelere ihtiyaç vardır ? Bu sorularınızı elimizden geldiğince cevaplamaya çalışacağız.

Canyoning Nedir ?

Canyoning

Canyoning Nedir?

Canyoning yani Türkçe adı ile kanyon geçişi sporunun tarihi çok eskilere dayanır. Canyoning içinde çeşitli özel teknik ve ekipmanları bir arada barındıran bir spordur. Bu sporu yapabilmek için ; atlama, tırmanma, uzun yürüyüşler ve yüzme gibi branşlarda iyi olmanız en azından bir kaçında uzman olmanız gerekmektedir. Bu sporda başarılı olabilmek için tam bir ekip ve takım çalışmasına ihtiyaç duyulur. Genellikle yerleşimden uzak olan kanyonlarda yapılan bu sporda yol ve yön bulma, haritacılık, zor koşullarda hayatta kalma ve sporun doğası gereği sürekli bir belirsizlik olduğu için üst düzey psikolojiye ihtiyacınız vardır. Eğer bunlara sahip değilseniz işiniz çok zordur. Ama unutmayın ki insanı öldürmeyen şey güçlendirir ve bütün bu özelliklere bu spor sayesinde sahip olabilir, yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

Canyoning için Ekipman, Araç ve Gereçler

Bu macerada kullanabilecek en önemli ekipman ve malzemelerinizi anlatacağım. Fakat gideceğiniz kanyon, bölge ve araziye göre sizlerde ihtiyaçlarınıza göre malzemelerinizi alabilirsiniz. İhtiyaçlar bir yana herhangi bir kanyonda elinizin altında olması gereken neredeyse bir kaç malzeme bulunmaktadır.

Canyoning Ekipmanları

Canyoning Ekipmanları

KASK : Kanyon geçişi tehlikeli bir spordur. Kanyonun derinliklerinde yaşam mücadelesi verirken yukardan küçük bir çakıl taşı bile kafanıza düşse ölümcül olabilir. Bu yüzden kask bu sporun olmazsa olmaz ekipmanlarından birisidir. Ayrıca Türkiye’deki bir çok kanyonda ki sularda akıntı vardır. Boğulma tehlikesine karşın kask sizin nerede olduğunuzu gösteren bir sinyal olacaktır. Bu yüzden kaskınızın parlak ve açık bir renk olmasına özen gösteriniz.

HALAT : Teknik bir inişle uğraşmak istemeseniz de karşınıza bir şelale, uçurum veya tırmanmanız gereken bir kayalık olabilir. Bu yüzden yanınızda halat bulundurmanız sağlığınıza olacaktır. Halat, bir grubun kendine daha az güvenen üyelerinin dik kaya bölümlerine yardımcı olması için kullanılabilir ve gerekirse kurtarma için kullanılabilir. Ayrıca kanyon geçişi sonunda salıncak ve hamak gibi amaçlarla kullanabilir, grubunuzla keyifli vakit geçirebilirsiniz. 🙂

DALGIÇ ELBİSESİ : Türkiye’de ki çoğu kanyon geçişinde uzun süre suda kalmak zorunda kalabilirsiniz. Vücut ısısını korumak ve soğukta üşüyüp hipotermi tehlikesi ile karşı karşıya kalmamak için dalgıç elbisesi sizin için faydalı olacaktır.

CAN YELEĞİ : Uzun süre suda kalıp uzun süre yüzmek zorunda kalabilirsiniz. Yorulmalara karşı can yeleği sizi koruyup, kollayacaktır. Kaza anında başınızı suyun üstünde tutmayı unutmayın.

 

Son olarak Türkiye’de ki Canyoning Yapılacak Yerler listemize göz atabilir, sizler için en uygununu seçebilirsiniz.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz