Turizm

Buz Tırmanışı Yapılacak Yerler

Buz Tırmanışı Yapılacak Yerler
Yazar : Gökhan Peker

Buz tırmanışı diğer bir adıyla ice climbing adrenalin tutkunlarının ve macera sevenlerin yeni gözdesi hale gelmiş durumda. Buz tırmanışları sadece donmuş şelalelerde yapılmakta ve çok tehlikeli bir spordur.  Rekreasyon uzmanlarımız Türkiye’de ve Dünya’da Buz Tırmanışı Yapılacak Yerler listemizi sizler için özenle seçti.

Türkiye’de Buz Tırmanışı Yapılacak Yerler

1. Şenyurt Şelalesi, Erzurum

Şenyurt Şelalesi, Erzurum

Şenyurt Şelalesi, Erzurum

Türkiye’de buz tırmanışı ice climbing yapmak için tek yer olan şüphesiz ki soğuğuyla ünlü kentimiz Erzurum’dur. Türkiye’de buz tırmanışı yapabileceğimiz de tek yerdir. Erzurum Şenyurt Şelalesi’nde ayrıca 2. Uluslararası Buz Tırmanışı Festivali‘ne de ev sahipliği yapmıştır. Erzurum’un Tortum ilçesindeki  Şenyurt Şelalesi kış aylarında sadece iki aylığına donmuş vaziyette bulunmaktadır. Kalın giyinmeyi unutmayın. Türkiye’de Buz Tırmanışı Yapılacak Yerler listemize Şenyurt Şelalesi listemize ilk ve tek olarak giriyor.

BONUS VİDEO ;

Dünya’da Buz Tırmanışı Yapılacak Yerler

1. Kitsiputous Şelaleleri, Finlandiya

Kitsiputous Şelaleleri, Finlandiya

Kitsiputous Şelaleleri, Finlandiya

Finlandiya’nın kuzey batısında ki İsveç sınırına yakın olan Kitsiputous Şelaleleri yılın 8 ayında donmuş şekilde bulunmaktadır. Fakat sadece yılın belirli dönemlerinde buz tırmanışçılarını kabul etmektedir. Malla Mutlak koruma alanında bulunan şelalelere tırmanmanız için özel izin ve uluslararası tırmanışçı sertifikanızın olması gerekmektedir. En güvenilir buz tırmanış bölgelerinden biri olan bu koruma alanında trekking yapabilmeniz içinde harika patikalar mevcuttur. Dünya’da Buz Tırmanışı Yapılacak Yerler listemize Kitsiputous Şelaleleri listemize ilk sıradan giriyor.

2. Niagara Şelalesi, Amerika

Niagara Şelalesi, Amerika

Niagara Şelalesi, Amerika

Amerika Birleşik Devletler, ve Kanada’nın sınırında bulunan Dünya’nın en ünlü şelalerinden biri olan Niagara Şelalesi ilk olarak 1875 yılında donmuş şekilde görülmüştü. O günden günümüze kadar bir kaç yıl arayla donmuş şekilde bulunan şelaleye buz tırmanışçıları akın akın gelmektedir. Niagara Şelalesi’nde tırmanış yapıyorsanız Dünya’nın en güzel manzarasıyla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Dünya’da Buz Tırmanışı Yapılacak Yerler listemize Niagara Şelaleleri listemize ikinci sıradan giriyor.

3. Helmcken Şelalesi, Kanada

Helmcken Şelalesi, Kanada

Helmcken Şelalesi, Kanada

Kanada’nın British Columbia (BC) bölgesinde bulunan bu 141 metrelik dev şelale, Dünya’nın en büyük şelalerinden biri olmakla birlikte, buz tırmanışçılarının en gözde şelalerinden birisi. Dünya’da Buz Tırmanışı Yapılacak Yerler listemize Helmcken Şelalesi listemize üçüncü sıradan giriyor.

4. Taroshi Şelaleleri, Japonya

Taroshi Şelaleleri, Japonya

Taroshi Şelaleleri, Japonya

Hakkında efsane ve şiirler yazılan bir şelale. Bu kez rotamız Japonya’nın en uçsuz bir bölgesine gidiyor. Taroshi Şelaleleri, Japonya’ya bağlı Iwate idari bölgesinde bulunuyor. Kış aylarında donan şelale hem bölgenin turizm kaynağı hem de yerel halkın etrafında pirinç ektiği bir tarım merkezi olarak kullanılıyor. Japonlar tarafından tarihi bir eser olarak görülen şelalere tırmanış yapmak şuan için yasak. Zamanında yapılan bir tırmanışta 4 metre tırmanabilmişler. Rekoru kırmak zor olmasa da yasak olduğu için şuan için imkansız durumda. Sonuç olarak tırmanış yasak olsa da, yolunuz düşerse kesinlikli gidilip görülmesi gerekilen bir yer… Dünya’da Buz Tırmanışı Yapılacak Yerler listemize Taroshi Şelaleleri listemize dördüncü sıradan giriyor.

5. Lyngen Şelalesi, Norveç

Lyngen Şelalesi, Norveç

Lyngen Şelalesi, Norveç

İskandinav ülkelerinde ki şelalelerin bu iş için ne kadar uygun olduğunu söylemek yersiz olur galiba. Kuzey Kutup dairesi içindeki Lyngen’de donmuş şelale ve Kuzey Işıkları ile birlikte çok farklı bir tırmanış deneyimi olabilir. Ayrıca bölge kaya tırmanışı ve trekking içinde gayet uygun, gitmişken bizim içinde gezmeyi unutmayın. Dünya’da Buz Tırmanışı Yapılacak Yerler listemize Lyngen Şelalesş listemize beşinci sıradan giriyor.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz