Avcılık

Bursa’da Balık Tutulacak Yerler

Bursa'da Balık Tutulacak Yerler
Yazar : Gökhan Peker

Bursa balık avlağı konusunda çok zengin bir ilimizdir. Bursa’da Balık Tutulacak Yerler makalemizde Bursa’da tatlı su kaynaklarında ki balık tutulacak yerleri ve Marmara Denizinde ki balık tutulacak yerleri tek tek inceleyeceğiz.

Bursa Balık Avlakları

Bursa limanları olta balıkçılığına yasak olsa da yinede av yapılacak sahilleri vardır. Aynı zamanda yoğun ilgi gören Gölet ve Barajları da vardır. Mudanya, Trilye, Esgel, Narlı ve diğer birçok meradan sizler için gerekli bilgileri topladık. Eğer Bursa’da yaşıyorsanız ve balık avına çıkacaksanız mutlaka makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bursa Mudanya’da Balık Tutulacak Yerler

Mudanya’da balık avlamak için kuzeyindeki Gemlik körfezini kullanırız.Burası her ne kadar bir Ege Denizi gibi olmasada göç sırasında kafi derecede İstavrit ve Lüfer avı yapılabilir. Özellikle liman mendirekleri ve iskeleler üzerinden günboyu kovalarını dolduran balıkçıları görebiliyoruz. Aynı zamanda bazı beldelerde At-Çek ve Yemli avlar için son derece müsait meralarda var.Özellile suların soğumaya başladı Aralık ayı ve sonrasında Levrek kıyılarda çok iyi avlar…

Bursa Güzelyalı İskele

Mudanya merkezin en güzel mera alanıdır.Liman mendirekleri ve iskele üzerinden çeşitli olta takımlarıyla balık avlayabilirsiniz.Genelde Kefal-Zargana-Mırmır-İskorpit-Mezgit ve İstavrit yakalanır.Kefal için kamış ucuna sadece misina ve tek iğne bağlayarak ekmek içi ile Kefal yakalayanlar çoktur.Bazıları ise Dip Kıbrısı kullanırlar.Lüfer avlamak içinde gündüzleri Kaşık ve fleto olarak hazırlanmış Zargana kullanılmalı.Gece ise tuttuğunuz ince zargana veya gümüş,bunlar yoksa Teke yakalayarak av yapabilirsiniz.Birde burda mevsiminde en çok yakalanan İstavrit Balığı için Çapari atmanız gerektiğini söylememize gerek yok.Mendireklerin dışında av yapabileceğiniz bir başka noktada beyaz kayalar.Limanın hemen yanında bulunan bu avlakta olta atmaya müsaittir.Levrek meraklıları için ise bu bölgeyi tavsiye etmediğimizi söyleyelim.Gerçektende ortalıkda pek görünmeyen bir balık oldu.Daha çok Gemlik ve Ketendere taraflarını değerlendirmenizi öneririz.Bu bölgeler ile ilgili bilgilere üzerlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bursa Altınkum Sahili (Altıntaş)

Limanda bir diğer avlanan balıkda Mırmırdır. Özellikle Ağustos sonuna doğru başlayarak Aralık başına kadar yakalamanız mümkün.Fakat bu balığın avını limanın sol tarafında kalan kumluk alandan veya Yıldız tepenin aşağısından yapabilirsiniz. Bu bölgede kayalık alanlarda göreceksiniz.Burada olta taktırmamayı başarabilirseniz Eşkina-Karagöz-Hanos-Kalkan-Sargoz ve Yılan balıklarıda menünüze eklenebilir.Ayrıca Siemens fabrikasının arka taraflarıda bu saydığımız balıklar için de bir mera özelliği taşır.Hem havası temiz hem de güzel avlar yapabilirsiniz.Yalnız bir bot ve tekneniz varsa açıklarda daha verimli avlar yapıldığınıda söyleyebiliriz.Özellikle Mercan-Lüfer-Palamut ve İstavrit bol avlar verecektir. Tabi mevsim çok önemli.Ekim sonrası ile Nisan-Mayıs ayları en bereketli zamanlardır diyebiliriz.

Bursa Trilye-Ketendere Balık Tutulacak Yerler

Limanın arkasındaki kayalık alanlarda da sıklıkla Eşkina avı yapılıyor.Gerçekden de Marmara’nın bu bölgesi Ege ye nazaran daha iyi eşkina avı veriyor.Egede yıllarca avlanmış biri olarak bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.Tabi buranın Eşkinaları genelde alınmayacak kadar küçüktür.Çünkü bu balık 20 kiloya kadar çıkabilen bir balık olduğundan 400-500 gr olanlarını iri balık sanıp sepetine atanlar var.Bunun önüne geçmek için devamlı çalışmalar yapıyoruz ama ne kadar başarılı oluyoruz tartışılır.

Bursa Kapanca Bölgesi ve Ketendere

Mudanya’da Balık Avı yapmak için belkide en iyi yerdir Ketendere.Kapanca Limanı,Kocakaya bölgesi ve derenin denizle buluştuğu koy, olta atmak için çok uygun yerlerdir.Yeri ve zamani bildiğinde çok güzel bir av günü yaşayabilirsiniz.

Bu bölgeler genelde Zıpkıncıların çok rağbet gösterdiği alanlardır.Müthiş kayalık oluşumlar altlarında iri balıklar sakladığı için bazı zamanlar oltacak yer bulamaz sinirlenirsin.Ama yapacak birşey yok tabi. Balıkçılık her tür aktiviteye hizmet eden bir spordur.Genellikle Zıpkıncıları takip ettiğimizde buralarda Eşkina-Mezgit-Karagöz-Mığrı ve Dil balığının yakalanabilecek balıklar olduğunu görürüz.Kumluk sahillerde de Mırmır-İspari-Kalkan çıktığını zaten biliyoruz.Şimdi bu meraları incelemeye başlayalım.

İlk olarak Ketendere koyu ile başlayalım.Burası ambiyansı ile herkesi etkileyecek potansiyele sahip bir Avlak.Fakat maalesef çok çeşit balık avlanacak bir yer değil.Genel anlamda suyun altı yosunluk ve hiç balık olacak gibi bir havası yok.Nitekim olta attığınızda yakaladığınız bol Dil Balığı-Kefal ve dere içlerine doğru yerli halkın bol yakaladığı İsrail Sazanı var.İspari ve ot balıklarıda gelen diğer balıklar.Bu balıklarla ilgilenmiyorsanız koy’un sol tarafındaki kayalıklardan av yapmak daha mantıklı.Haritada işaretlediğimiz yerlerde atarsanız Eşkina-Mezgit-İskorpit ve Karagöz avlamanız muhtemel.

Eğer Dil Balığı avlayacaksanız yem olarak Akyem(istavrit-Zargana) kullanmalısınız.4-5 no iğne ile olta boşluğunu almadan öylece dibe bırakın.Yakalanması basit olacaktır.Diğer avlar için Teke-Karides ve bulabilirseniz Boru Kurdu iş yapar.

Bir diğer av meramızda Kapanca Limana gelmeden Trilye’den yaklaşık 10 km ilerisindeki Pelekete Manastının önündeki koy.Kamp kurmak için çok güzel bie Avlak.Belki bereketli bir av vaad edemiyoruz ama kesinlikle doğanın güzelliklerinden zevk alacağınız kesindir.Tam yerini haritada ve resimlerle gösterdik.Bu bölgelerde kamp yapma imkanınız varsa mutlaka değerlendirin.

Bursa Kapanca Limanı ve Kocakaya

Kapanca yanyana iki tane koyu olan,içinde antik limanı bulunan bir Avlak Yeri.Koyları var ama kimsede kolay kolay buradan olta atmaz.Genelde burundan yada sağ taraftaki kayalıklardan şanslarını denerler. Bizcede en doğrusu budur.Daha çeşit balık çıkması açısından kısmen kırma taşlık sular tercih edilmeli. Tabi kumuk bölgeleride Mırmır açısından iyi değerlendirmeli.Çünkü burada özellikde gece 22 den sonra iri Mırmırlar alabilirsiniz.Kayalık bölgenin avantajı ise Eşkina ve Karagözlerin iri olması ve çok av vermesidir.Ayrıca İskorpit-Sargoz-Mığrı ve İstavritte bu alanlarda yakalanabilir.

Ama size asıl önereceğimiz yer Kocakaya civarıdır.Eski balıkçı üstadların koymuş olduğu bu isimlerle anılan bu merada hem sualtı oldukça hareketli hemde derinlik yeterli düzeydedir.Yalnız olta takımınız Şamandıralı olmalı.Hedef balığınız ise Eşkina ve Karagöz…Gerçi suda İstavrit sürüsüne denk gelirseniz yeminizin yere değeceğinide hiç sanmıyoruz.Oldukça seri vuruşlarla çok rahat şekilde av verebilirler ve 1 saat içinde kovanızı doldurabilirsiniz.Baktınız ki İstavrite döneceksiniz takımınızı hemen küçük iğnelerle değiştirin.Şamandırayı çıkarıp hafif kurşun takarak avınıza devam edin.Hem böylece vuruşları daha iyi hissederek av yapmış olacaksınız.Bu da Amatör Balıkçılığın bu kadar çoğalmasınında baş sebebidir.Ama kayalıklar biraz girintili çıkıntılı olguğundan av yaparken dikkatli olmayı unutmayın.

İstavritsiz zamanlar başda da dediğimiz gibi hedef balıklarınız üzerine takımlarınızı hazırlayın.Yem Teke ya da Akyem olmalı.Gündüzleri hem Zıpkıncıların olması hemde harami balıklarının çokluğu avınıza sekte vursada zaten buranın en verimli zamanı gece 22 den sonradır. Harami balıklar gider yerine Karagöz Eşkina-Mığrı-Mezgit ve hatta Lüfer gelir.Bu açıdan bakıldığında gündüzleri av yapmak insana saçma geliyor.Belki kumluk alanlarda şansınız deneyebilirsiniz.Eğer botunuz varsa koydan çıkarak bu bölgelere yanaşmanız çok avantajlı.Bir kere olta taktırma sorununu bertaraf edersiniz ve aynı zamanda Mercan Lüfer gibi balıklarıda yakalama şansınız artar.Tabi özellikle poyrazlı havalarda bu mümkün olmaz. Zaten rüzgar poyrazsa bu bütün Mudanyayı etkiler.Çünkü hem olta atmanız zorlaşır hemde deniz çok dalgalı olur.Böyle poyrazlı havalarda karşı taraftaki Narlı veya Fıstıklı tercihi daha doğru olabilir.

Bursa Eğerce ve Eşkel Balık Tutulacak Yerler

Eğercede maalesef balık çeşitliliği çok fazla değil.Genel Marmara denizinin özellikleklerini taşır.Fakat Lüfer Ailesini sadece tekne veya botla yapacağın avlarla yakalayabilirsin. Bu bölgenin kıyılarına pek sokulmazlar.Ama Eğerce’de Kalkan ve Vatoz bol bulunur. Kalkan Avına meraklıysanız sahil boyunca denemeler yapabilirsiniz.Kalkan Avı nasıl yapılır öğrenmek….

Bursa Eğerce Beldesi

Tam Balık Avı yapılacak yer.Upuzun ve geniş kumsalı,yer yer kayalık oluşumlar.Karışan yok görüşen yok. Çadırınızı kurup sakince kafa dinleyebilirsiniz.İnsanlık olarak üst düzey bir halkı olan,denizide temiz bir bölgemiz.Geriye tek bir soru kalıyor;Acaba balık varmı?

Eğercede maalesef balık çeşitliliği çok fazla değil.Genel Marmara denizinin özellikleklerini taşır.Fakat Lüfer Ailesini sadece tekne veya botla yapacağın avlarla yakalayabilirsin. Bu bölgenin kıyılarına pek sokulmazlar.Ama Eğerce’de Kalkan ve Vatoz bol bulunur. Kalkan Avına meraklıysanız sahil boyunca denemeler yapabilirsiniz.Kalkan Avı nasıl yapılır öğrenmek isterseniz.Diğer bol bulunan balıklar ise Zargana ve Kefaldir.Kıbrıs Mantarına ekmek veya hamur takıp gün boyu avlamanız mümkün. Takvimler eylül ayını gösterdiği zamanlarda da Mırmır kumsallardan av vermeye başlar.Özellikle Söğütpınar sahili ile Muradiyenin Ayazma Kumsalı bu avı yapmak için en ideal yerlerdir.Su kısmen sığ olduğundan oltanızı 70 metre civarlarına atmalısınız.Yem olarak Karides-Borukurdu ve Mırmırın asla hayır diyemiyeceği Sülünez işinizi görecektir.Fakat Sülünezi iğneye sağlam bir şekilde takmak şart.Uzak atış yapacağınızdan yemin düşme tehlikesi vardır.Aynı zamanda Kurşunuda sağlama almak için Klipsli Fırdöndü kullanmak gerekir.O zaman misinanın kopma ihtimali kalmaz.Aynı zamanda denizin az içine sokulmuş haritada da gösterdiğimiz kayalıkların önünden de atışlar yapabilirsiniz. İğne olarak 4-5 no çapraz iğneler Mırmır Avı için en uygun seçim olacaktır.

At-Çek için ise size tavsiye edeceğimiz yer Ballıkaya Sahili ile Eşkel liman ve kayalıklarıdır.Eşkel merasını aşağıda anlattık.Gelelim Ballıkaya Sahiline.Burası aslen Kefal ve Zargana cennetidir.Çok fazla yavru etrafta dolaştığından Levrekde özellikle sabahları av vermektedir.Arapçiftliği ve Dalyan Gölünün ortasında Ulubat Çayının denize aktığı alanlarda denemeler yapmanız şansınızı artırır.

Bursa Eşkel Limanı ve Kayalıklar

Eşkel Limanı, bu bölgede esen sert poyrazlardan dolayı zarar gören balıkçı teknelerinin bir bakıma sığınacakları bir yer olsun amacıyla yapılmış bir limandır.Gerçekden de konumu itibari ile rüzgar almayan bir alanda bulunur.Dolayısı ile mendireklerde av yapmak da gayet mantıklıdır.Liman dışında sağ tarafta kalan kayalık meralar sualtı doğası bakımından Zıpkıncıların bu bölgede en çok tercih ettikleri yerlerden biridir.Ayrıca At-Çek yapmak içinde güzel alanlar var.Mesela bozburun denilen uç kısımdaki kayalıklar Spin avı için çok uygundur.Yemli avlar için ise Şamandıralı takımlar kullanılır.Çıkan balıklar Mudanyadan bu yana gelen avlaklardan pek farklı değilse de Levrek buralarda daha fazla av verir. Bunu Zıpkıncı arkadaşlarımızda teyit etmiştir. Ayrıca Lüferde ara ara av veren balıklardandır.

Eşkelde yakalanabilecek diğer balıklar ise Limandan Kefal-İstavrit-Mezgit ve Zargana,Kayalıklardan ise Karagöz-Eşkina-İskorpit-Gelincik-Hanos-İstavrit ve nadiren Lüfer Balığıdır. Aşağıda bu avlaklar ile ilgili bilgileri ayrıntısı ile bulacaksınız.

Bursa Narlı Bölgesi Balık Tutulacak Yerler

Narlı ilçesi zıpkıncıların da yoğun ilgi gösterdiği Bursa’nın belkide en iyi balık veren bölgesidir. Poyraz havalarda Narlı’da denizin nispeten sakin olmasıda Amatör Balıkçıların özellikle liman mendirekleri önünde iyi avlar yapabilmesini sağlıyor.

Genelde Bursalı balıkçı arkadaşlar Kıyı Avları yerine sandal kiralayarak balık yakalamaya çıkarlar. Çünkü burada kıyılar Lüfer-Palamut-Sinarit-Karagöz-Mırmır gibi balıkları özellikle gündüz pek vermez. Bu nedenlede özellikle Mudanya başta olmak üzere Armutlu ve Narlı’da haftasonları sandal kiralamak için yer bulamazsın. Mesela Narlı Liman Mendireği yani Fener’in önünde denizde dipdipe durmuş yoğun sandal gruplarını görünce şaşırırsınız. Bu dediğim mesafe taş çatlasın 50 metredir. Ama o 40-50 metre açıklar kıyıdan asla yakalayamayacağın balıkları yakalamanı sağlar. Özellikle Karagöz-Mırmır-Palamut-Eşkina-Mezgit iri olarak av verir. Bunun nedenini sorduğunuzda bulundukları yerin altının kayalık olduğunu bu yüzden balık çeşitliliğinin bol olduğunu söylerler. Resimlerimizde de göreceksiniz zaten. Ayrıca mevsiminde Lüfer ve ailesi Mendirek önünde bol bulunduğundan bu kadar kalabalık sandal gruplarını anlayabiliyorsun.

Sandal kiralamayıpda liman mendireği ve iskeledende balık alabilirsiniz. Mesela İstavrit-Kefal ve Mezgit sürekli yakalabilen balıklardır. Bunun yanında artık bu bölgelerin klasik balığı Zargana ve Bırakma takımla yakalabilen Kalkan Balığı da av verecektir. Yem olarak Deniz Feneri önündeki bölgeden Midye toplayabilir yada Tekede alabilirsiniz. Bu iki yem burada iyi iş yapar. Ayrıca Gemlikde Boru Kurduda bulabilirsiniz.

Olta takımı olarak genelde Çapari ve Şamandıralı takımlar kullanılır. Bu takımlarla ilgi bilgileri sitemizde detaylıca bulabilirsiniz. Ayrıca Şeytan oltası ve Kefal için kamış ucuna kurşunsuz misina ve tek iğne ile ekmak atarak bolca yakalayabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz Şamandıra altına 20-25 cm’lik bir misina bağlayıp ucuna mantar ve ekmeğin iç tarafı dışa gelecek şekilde mantara dolayarak Çapariyi uygun şekilde tek tek ayarlamaktır. Bu şekilde daha aşağıda olan iri Kefalleri yakalama şansınız artar. Mırmır Balığını hedef yaptıysanız, yem sülünez veya Teke olmalı. 4-6 no iğnede bu balık için mükemmeldir.

Narlı’da size tavsiye edeceğimiz bir diğer merada Eski İskele tarafıdır.

Bursa Eski İskele Bölgesi

Narlı’dan çıkıp Karayolları Genel Müdürlüğüne giderken sol tarafta kalan ve sahiline rahatça inebileceğiniz (yayan) bir avlaktır burası.At-Çek yapmak içinde idealdir.Zaman zaman Levrek yakalayan balıkçılarımız vardır. Ama gerçekde Surf Kamışlar kullanılarak av yapmak en iyisidir. Bu mera Ege’e olsaydı kesin Çupra yapardı diyebilirdik fakat buralarda Çupra pek bulunmadığından Mırmır-Mezgit ve Kalkanla idare etmek gerekir. 0,30mm misina kullanarak 50gr kurşunla atabildiğiniz kadar uzağa atmalısınız oltanızı. Sonra zil takıp beklemeniz gerekir. Özellikle Eylülle beraber balıklar kıyılamaya başlarken sizinde burada olmanız av yapmanızı sağlayacaktır. Tabi deniz bu, asla kesin konuşmamak gerekir. Ama burada balık çıktığını biliyoruz. Aksi taktirde zaten hiç bahsini yapmazdık.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz