Sağlık

 Burkulma Nedir

burkulma nedir
Yazar : Onur Apaydın

Merhabalar arkadaşlar bugün sizlere burkulma nedir , burkulma durumunda ne gibi tedaviler yapabiliriz gibi konulara değineceğiz. Wellness Antrenörü Onur Apaydın’ın sizler için yaptığı araştırmalar aşağıda mevcuttur. İyi okumalar dileriz

Burkulma Nedir?

Pek çok kişini başına gelmiş olan ve kimi zaman hafif kimi zaman ağır şekilde atlatılan sakatlıktır. En çok ayak bileğimizde meydana gelen bu sakatlık insanların hayatını güçleştirmektedir. Peki burkulma durumu başımıza geldiği zaman neler yapmalıyız?

Eklemlerin fazla zorlanması,eklem bağlarının gerilmesi,yırtılması veya kopması durumuna “burkulma” denir. Genellikle ilk anda fark edilmektedir lakin ilk anda fark edilmediği durumlarda farklı belirtilerle durumu anlayabilmekteyiz.

burkulma nedir

burkulma nedir

Belirtileri

  • Hareket kısıtlığı
  • Ağrı
  • Hassasiyet
  • Şişkinlik ve morluk

Eklem bölgesinde oluşan bu sakatlığa karşı ilk önce burkulan bölgeye soğuk uygulama yapılmalıdır. En kısa sürede o bölgeye olan kan akışını azaltmak için burkulan bölgeyi kalp seviyesinden yukarı kaldırılmalı,burkulan bölge hiçbir şekilde hareket ettirilmemelidir. Çok ileri durumlarda tıbbi destek alınmalıdır.
Spor Bilimleri Öğretimi(2014) H.A

Yazar hakkında

Onur Apaydın

Onur Apaydın. 1996 Ankara doğumluyum. İlk ve ortaokul eğitimimi Ankara'da, lise eğitimimi Muğlada yaptım ve lisans eğitimimi Ankara Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde yapmaktayım. Wellness 1. Kademe antrenörü ve otizm spor eğitmeniyim. 2 yıl futbol branşında 1. ve 2. amatör kümede kalecilik yaptım. Ankara Oryantiring Spor Kulübünde iki yıldır aktif olarak yarışmaktayım.
Hentbol ve oryanyantiring branşlarında okul takımında yer almaktayım. Otizm vakfında spor eğitmeni olarak çalışmaktayım.

Yorum yaz