Avcılık

Bingöl’de Balık Tutulacak Yerler

Bingöl’de Balık Tutulacak Yerler
Yazar : Gökhan Peker

Denize kıyısı olan birçok ilde balık tutmak son derece kolay olabilmektedir. Özellikle doğru noktalar bildiğinde birçok farkı deniz balığı kolaylık ile yakalanabilir.  Ancak Bingöl gibi noktalarda, deniz bulunmadığı için balık tutmayı sevenlere sadece tatlı su alanları kalmaktadır. Yinede Bingöl bu konuda benzersiz avantajları sağlamaktadır. Birçok farklı tatlı su kaynağı ile birçok farklı tatlı su balığının yakalanabilmesine olanak tanımaktadır.  Bingöl’de balık tutulacak yerler şu şekilde sıralanabilir;

Elmalı Köyü

Yakalanan büyük sazanları ile ün salmış bu köy, her yıl birçok farklı amatör balıkçıyı ağırlamaktadır. Birçok farklı amatör balıkçı burada yer alan tatlı sulardan, farklı boyutlarda tatlı su balıkları yakalamakta ve rekorlar kırmaktadır. Güzel bir köy havası almak isteyenler ve balıkçılık keyfini yaşamak isteyenler için en çok önerilen noktalardan bir tanesidir.

Murat Nehri

Murat Nehri Bingöl’de balık tutulacak yerler denildiği zaman ilk akla gelen noktalardan bir tanesidir. Tamamen doğal oluşumu ile birçok farklı balıkçıyı kendisine çekmektedir. Nehir içerisinde benzersiz tatlı su balıkları görülebilmektedir. Ancak bu tatlı su balıklarının yakalanabilmesi için mutlaka doğru ekipmanların kullanılması gerekmektedir. Özellikle nehir balıklarının yakalanmasının biraz daha zor olduğu göz önünde bulu durulmalıdır.

Kumgeçit Köyü

Kumgeçit köyü, yine sulak alanları ile balıkçıların uğrak noktalarından bir tanesi haline gelmiştir. Bu köy içerisinde bulunan sulak alanlardan farklı boyutlarda sazanların yakalanması mümkündür. Yem olarak mısır ve hamur önerilmektedir.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz