Avcılık

Bilecik’te Balık Tutulacak Yerler

Yazar : Gökhan Peker

Balık tutmak bir kere deneyenin bir daha vazgeçemediği bir aktivitedir. Balık tutmak insana birçok farklı duyguyu bir arada yaşatmakta ve insanın doğada huzur bulmasını sağlamaktadır. Özellikle yakaladığı balığı yiyenler bir daha balık tutmaktan vazgeçememektedirler. Ancak denize kıyısı olmayan illerde balık tutmak biraz daha zordur. Bilecik’te de balık tutmak için gölet ve barajlar tercih edilmektedir. Bilecik’te balık tutulacak yerler şu şekilde sıralanabilir;

Pelitözü Göleti

Özellikle bu gölet içerisinden yakalanan dev sazanlar, daha çok amatör balıkçının buraya gelmesine vesile olmuştur. Gölet doğal yapısı ve çevresinde bulunan gelişmiş imkanları ile birçok farklı balıkçının uğrak noktalarından bir tanesidir. Çevresinde bulunan çardak ve benzeri yapılar ile aileler içinde uygun bir ortam sağlamaktadır. Pelitözü göleti Bilecik’te balık tutulacak yerler arasında en sık tercih edilen noktalardan bir tanesidir.

Dodurga Barajı

Dodurga barajı, tatlı su balıkçığını seven bireylerin uğrak noktalarından bir tanesidir. 1972 – 1977 yılları arasında inşa edilen bu baraj, Sarısu Çayı üzerinde yer almaktadır. İnşa ediliş amacı sulama ve taşkın kontrolüdür. Zaman içerisinde burada yaşamaya başlayan birçok farklı balık türü olmuştur. Bu durumda tatlı su balıklarını sevenlerin burayı sıklıkla ziyaret etmesine imkan tanımaktadır.

Kurtköy Barajı

Kurtköy barajı balık sadece balık tutmak için değil, maviliği ve doğanın yelişini izlemek isteyenler içinde benzeriz bir imkan sağlamaktadır. Doğa ile iç içe bir ortamda balık tutmak isteyenler için bu baraj son derece güzel manzaraları sağlamaktadır .

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz