BESYO Sağlık

BESYO’da Stres Kırığı

BESYO'da Stres Kırığı
Yazar : İlkcan Kurt

BESYO’da Stres Kırığı

Bugün makalemizde BESYO’da Stres Kırığı geçiren bireylerin bu ağrı hakkında bilmesi gerekenleri ve bizim tavsiyelerimizi sizlere aktaracağız.

STRES KIRIĞI NEDİR?

Stres kırığı aşırı kullanım sonucu tekrarlanan darbelere maruz kalan kemiklerde mikro düzeyde oluşan kırıklardır. Ya da fazla basınç sonucu kemik iliğinde meydana gelen ödemlerdir. Kırığın olduğu bölgede mikrotravmalar tekrarlanır.
Bu kırılmaları kuru bir ağaç dalının ya da bir camın kırılması gibi düşünmeyin. Mikro düzeyde gerçekleştiği için teşhisi zordur.

BESYO'da Stres Kırığı

BESYO’da Stres Kırığı

STRES KIRIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Stres kırığı olan insanlar genellikle ağrı ve şişlik şikayetleriyle doktora başvurur. MR ve tomografik tetkiklerde görünür. Normal röntgen çektirdiyseniz ve bir şey çıkmadıysa bu kırıkların çok küçük düzeyde olması ve röntgenin bunu algılayabilecek kapasitede olmamasındandır.

STRES KIRIĞI KİMLERDE OLUR?

Özellikle kaval ve ayak tarak kemiğinde görülen bu rahatsızlık Ağır idman sonucu ayaklara ve bacaklara ağır yük bindiren sporcularımız arasında da yaygın bir şikayettir. Uzun süre ayakta durulan meslek gruplarında da görülür.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İyileşmesi için kırığın veya ödemin olduğu bölgeyi normal kırıkta olduğu gibi istirahate almak gerekir. Hatta gerekirse koltuk değneği de kullanılabilir.
Bir başka tedavi yöntemi ise ultrasonik olarak kemiğe müdahale edilerek bu biyolojik olayın mekanik müdahaleyle iyileşme sürecinin tetiklenmesidir.
Deri altına çok yakın ise PRB denilen bir madde kişinin kendi trombosit ve türevi hücrelerinden temin edilerek kemiğe enjekte edilir ve iyileşme sürecinin hızlanması sağlanır. Ayak tarak kemiğinde ise yük dağılımını ayarlayan ayakkabılar tercih edilmelidir.

 BESYODA STRES KIRIĞI GEÇİRENLER İÇİN TAVSİYELER

Stres kırığı daha önce antrenman yapmamış, sporla yeni yeni tanışmış bireylerde görülür. Besyo hazırlık antrenmanları ağır idmanlar içerir bu yüzden daha önce spor yapmamış bireyler ağır antrenman sonucunda kaval kemiklerinde darbe yemiş gibi ağrılar hissederler. Deyim yerindeyse balyoz ile kaval kemiklerine darbe almış gibi hisseden bireyler için antrenman çekilmez bir hal alır. Bizim tavsiyemiz besyo antrenmanlarına yeni başlayıp stres kırığı geçiren bireyler antrenmanı bırakıp derhal bir ortopedi uzmanına görünüp istirahat etmesi gerekir. Genelde Besyo hocaları antrenmanlara devam etmelerini söylese de bu ağrı gün geçtikçe daha da artacaktır. Hatta sizin sürantrene olmanıza yol açacaktır. Yol yakınken antrenmanları bırakıp istirahat etmeniz gerekir sınav zamanı buna fırsatınız olmayacaktır. Eğer ki antrenmanlara devam edip geçmesini beklerseniz hata etmiş olursunuz.

Antrenmanlara devam ederseniz;

Stres kırığı geçmez zamanla alışırsınız 🙂

Yazar hakkında

İlkcan Kurt

1998 yılında Hatayın Dörtyol ilçesinde doğdum. Eğitim hayatıma 9 Ocak ilköğretim okulunda başladım. Sporla ilk tanışmam da burada oldu. Ortaokulu da burada okuduktan sonra Süleyman Demirel Anadolu Lisesine kaydımı yaptırdım. Lise hayatım boyunca Futbol Voleybol Koşu gibi branşlarla yakından ilgilenip çeşitli klüplerde forma giydim. Şu anda Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Öğrencisiyim

Yorum yaz