BESYO

BESYO’DA 240 BİN BARAJI GAFLETTİR

BESYODA 240 BİN BARAJI GAFLETTİR

ÖSYM besyoda 240 bin barajı getirmesi adeta gündeme bomba gibi oturdu. Yıllardır BESYO’ların hakkını yiyen eğitim sistemi şimdide elit sporcuların önünü kapatıyor.  Fakültelere gönderdikleri yazıda “Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde programların ilgili puan türünde başarı sırası en düşük 240.000 sırada olan adayların yerleştirilme işlemlerine alınıp kontenjan dahilinde yerleştirilmesi uygun olacağı dikkate alınarak özel yetenek sınavı ile öğrenci alınan öğretmenlik programlarına 2018 yılında başvuru yapabilmek  için adayların YGS puan türlerinin herhangi birinden en düşük 240.000 başarı sıralaması olması gerektiğine karar verilmiştir” şeklindeki yazı bütün spor camiasını yakından ilgilendiriyor.

BESYODA 240 BİN BARAJI

Çocukluğundan beri bu mesleğin hayalini kuran öğrencilerin düşleriyle oynayan ÖSYM bu konuda acilen geri adım atmalı. Spor Liselerinde spor üzerine eğitim alan bu öğrencilerden BESYODA 240 BİN BARAJI ‘nı geçmesini istemek hangi mantık çerçevesine sığıyor?  Sen bir kurum olarak Milli Eğitimle beraber hareket edip yıllardır bu öğrenciler neden az puan çekiyor spor lisesi öğrencileri hangi dersleri  görüyor ya da ne şartlar altında bu dersleri görüyor, diye hiç araştırma, iyileştirme yaptın mı? Daha YGS sınavını düzgün yapamaz iken, daha yerleştirme işlemlerini usulüne göre yapamazken öğrencilerin Öğretmenlik hayaline prangalar vuran bu sistem değiştirmenizi akıl kari değildir.

Bu konu hakkında gerekli imza kampanyalarını başlatıp sonuna kadar karşı çıkacağız. Bu işi genel olarak tek fiziksel aktivitesi masadan kalkıp tuvalete giden insan profillerine bırakmamak için elimizden geleni yapacağız. Bu sistem hayata geçer ise üniversitelerin bölüme öğrenci bulmaları epey bir zor olacaktır.240 bin barajı yaklaşık 320 330 puana tekabul ediyor. Bu puanı çeken öğrenci okul puanı ile birlikte 330+40 = 370 puana sahip oluyor. 370 puan çeken birisi için az daha çalışırım hakim avukat savcı olurum düşüncesinde olması haklı bir düşüncedir zaten.Yıllardır Beden Eğitimi öğretmenlerinin hakkını formasyonla yediniz.  Hoş zaten Sınıf Öğretmenlerini Beden Eğitimi öğretmeni yapan bu zihniyetten başka bir şey beklenmesi saçmalık olurdu. Yıllardır bu ülkede Beden Eğitimine gönül vermiş insanların hakkı yenildi. Bu sefer biz Rekreasyonist.com yöneticileri olarak bu durumun tam karşısında durup gelecek nesilleri sporun içinden gelmiş o tecrübeyi yaşamış rekabeti bilen öğretmenlere teslim etmek için elimizden geleni yapacağız.

 

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

1 Yorum var

  • ”370 puan çeken birisi için az daha çalışırım hakim avukat savcı olurum ” diyorsa zaten gitsin avukat vs olsun besyo’da işi yok . böyle olması gerçek sporcu ve spor eğitimcilerinin bu bölümleri tercih etmesini sağlayacaktır . DESTEKLİYORUM

Yorum yaz