Beslenme

Beslenme Alışkanlıkları ile Sağlık Arasındaki Bağlantı Nedir ?

Beslenme Alışkanlıkları ile Sağlık
Yazar : Gökhan Peker

Kişilerin beslenme alışkanlıkları ile sağlık arasında düz bir bağlantı bulunmaktadır. Yani kişilerin beslenme alışkanlıkları aynı kişinin sağlık durumu hakkında da bilgi vermektedir. Pek çok kişi beslenme alışkanlıklarına dikkat etmediği için çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşabilmektedir. Kişinin sağlığını koruması için beslenme alışkanlıklarını uzun vadede bir düzene sokması gerekmektedir. Bu nedenle sağlık için beslenme şekli önemli bir yer tutmaktadır.

Beslenme Alışanlığı Nasıl Düzenlenmelidir ?

Kişiler sağlıklı bir hayat istiyor ise ve yaşamları boyunca herhangi bir rahatsızlık ile karşılaşma risklerini en aza indirmek istiyorlar ise düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmelidirler. Aksi halde beslenme alışkanlığındaki düzensizlik ile beraber kişiler hayatlarında belirli hastalıklarla karşılaşabilmektedirler.

Beslenme alışkanlığını düzenlemek için kişiler uzman bir hekime ya da alanında uzman bir diyetisyene başvurmalıdır. Bu kişiler beslenme alışkanlıkları ve beslenmenin insan üzerindeki etkisi hakkında bilgi sahibidir. Bu nedenle de daha fazla yardımcı olabilmektedirler.

Beslenme alışkanlığını düzenlemek isteyen kişiler birden daha çok ya da birden daha az yemeye başlamamalıdır. Bu kişiler için bir beslenme alışkanlığı düzenleme yöntemi değildir. Bu kişileri hasta edebilecek bir yoldur.

Beslenme Alışkanlığını Düzenlemek Esnasında Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Beslenme alışkanlığını düzenlemek isteyen kişilerin yaptıkları en sağlıksız hatalardan bir tanesi de fazla yemeyi birden kesmek ya da birden fazla yemeye abanmaktır. Her iki durum da beslenme alışkanlığını düzenlemek için yanlıştır. Fazla ya da eksik kilosu olan kişiler beslenme düzenini bir anda değil yavaş yavaş düzenlemelidir.

Beslenme alışkanlığını düzenlemek demek sadece protein ile beslenmek ya da karbonhidrat ve yağ içeren besinlerden uzak durmak demek değildir. Kişiler her besin grubundan günlük ihtiyaçları kadar tüketirlerse beslenme alışkanlıkları düzene oturacaktır. Bir besin türüne fazla ağırlık verip diğer besin türünü çok az tüketmek vücut için dengesizliklere sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle kişiler her besin grubundan yeteri kadar almalıdır.

Beslenme alışkanlığını düzene sokmak isteyen kişiler tüm bunları bir diyetisyen hekim eşliğinde uygulamalıdır. Bu sayede sağlıklı şekilde bir beslenme alışkanlığı edinilebilecektir.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz