Avcılık

Bayburt’ta Balık Tutulacak Yerler

Bayburt’ta Balık Tutulacak Yerler
Yazar : Gökhan Peker

Denize kıyısı olan birçok farklı ilde balık tutmak çok daha kolaydır. Çünkü deniz kıyılarının hemen her noktasında farklı balıkların tutulması mümkündür. Ancak denize kıyısı olmayan illerde balık tutmak nispeten daha zor bir hal almaktadır. Tatlı sularda balık tutmak hem daha çok sabır istemekte hem de daha fazla emek harcanmasına sebebiyet vermektedir. Bayburt’ta denize kıyısı olmayan bir nokta olduğundan burada balık tutulacak yerler son derece kısıtlıdır.  Ancak birçok farklı tatlı su balığının yakalanabileceği farklı noktada bulunmaktadır. Bayburt’ta balık tutulacak yerler şu şekilde sıralanabilir;

Demizözü Barajı

Demizözü barajı, Bayburt’ta yaşayan amatör balıkçıların uğrak noktalarından bir tanesidir. Burada birçok farklı balık türünün yanı sıra tatlı su kefali gibi her noktada bulunmayan balıkların yakalanması da mümkün olmaktadır. Demirözü barajı, Bayburt’ta balık tutulacak yerler denildiği zaman ilk akla gelen noktalardan bir tanesidir. Sezonunda oldukça uğrak bir mekandır. Sadece tutulabilir balıkları ile değil aynı zamanda benzersiz doğa manzaraları ile de oldukça fazla dikkat çekmektedir. Ailecek yapılabilecek gezilerde de geniş imkanlar sağlamaktadır.

Akşar Köyü Deresi

Akşar köyü deresi, Bayburt içerisinde amatör balıkçılık ile ilgilenen bireylerin sıklıkla ziyaret ettiği noktalardan bir tanesidir. Bu dere içerisinde birçok farklı tatlı su balığının yanı sıra, farklı boyutlarda tatlı su kefalleri de yer almaktadır. Ancak yerel bir bölge olduğundan nerede daha iyi balık tutulabileceğini anlamak için buranın yerli halkından yardım alınması önerilmektedir.

Aslandede Köyü

Aslandede köyü, yakınlarında bulundurduğu sulak alanları ile balıkçıların tercih ettiği yerlerden bir tanesidir. Doğal yapısı ile Bayburt’ta balık tutulacak yerler arasında öne çıkan noktalardan bir tanesidir. Hafta sonlarını değerlendirmek isteyenler için önerilmektedir.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz