Avcılık

Batman’da Balık Tutulacak Yerler

Batman’da Balık Tutulacak Yerler
Yazar : Gökhan Peker

Balık tutmak, her zaman insanın doğa ile bütünleşmesine ve aradığı huzuru bulmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle doğada farklı aktiviteler gerçekleştirmekten hoşlananlar için balık tutmak en vazgeçilmez aktiviteler arasında yer almaktadır. Ancak her ilin denize bir kıyısı bulunmamaktadır. Denize kıyısı bulunmayan illerde balık tutmak nispeten daha zor bir hal almaktadır. Çünkü bu noktalarda balık sadece tatlı su bölgelerinde tutulabilmektedir. Bu durumda, daha kısıtlı imkanların ortaya çıkmasına olanak tanımaktadır. Batman’da böyle bir bölgede yer aldığından, burada yaşayıp balık tutmak isteyen birçok insan farklı bölgeleri araştırmaktadır. Batman’da balık tutulacak yerler şu şekilde sıralanabilmektedir;

Batman Barajı

Batman barajı, Batman’da balık tutulacak yerler arasında en çok öne çıkan noktalardan bir tanesidir. Özellikle tarihi Malabadi Köprüsü üzerinden balık tutmak ayrı bir keyif sunmaktadır. Aynı zamanda bu baraj içerisinde birbirinden farklı tür ve boyutlarda birçok sazan türü yaşamını sürdürmektedir. Doğru yemler ve ekipmanlar ile oldukça büyük sazan türleri bu barajdan yakalanabilmektedir. Ancak mutlaka kopmayacak misinalar tercih edilmelidir.

Balıklı Göl

Balıklı göl, Batman’ın Kozluk ilçesinde yer almakta ve tarihi bir mekan sunmaktadır. İçerisinde birçok farklı balığı barındırmaktadır. Özellikle turistik amaçlı kullanılması için planlanmaktadır. Aynı zamanda bu göl içerisinde yaşayan ufak balıkların cilt ve deri hastalıklarına iyi geldiği de bilinmektedir. Göle akan derede birçok farklı tatlı su balığı yaşamını sürdürmektedir. Hem dereden hem de göl içerisinden balık yakalamak mümkündür.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz