Ekstrem Sporlar

Basit Egzersizler ile Vücudu Şekle Sokmak

Basit Egzersizler ile Vücudu Şekle Sokmak
Yazar : Gökhan Peker

Her gün dışarıda çalışan insanlar oldukça fazla yarar edinebilmektedir. Vücudunuz hakkında olumlu bir hisse kapılmak, her çeşit iyi şeyin yapılmasına yol açar; bu  kontrol edilmelidir. Spor ve Egzersiz Psikolojisi’nde yayınlanan yeni 2017 araştırmasına göre, sadece bir egzersiz oturumu bir kadının kendini gördüğü yol üzerinde olumlu bir etkisi olabilir . Kadınlarda vücut imgesi, düşük benlik saygısı, depresyon ve yeme bozuklukları için artmış risk de dahil olmak üzere bir kadının psikolojik ve fiziksel sağlığı için zararlı sonuçlar doğurabileceği için bu bir endişe kaynağıdır.

” Çalışmasında Martin Ginis, 30 dakikalık aerobik egzersizini tamamlayan bir grup kadınun kendi algılarını, yerine oturup okumuş olduğu bir grupla karşılaştırdı. Çalışma, egzersiz yapanlara egzersiz yapmamış olanlara göre “vücut imgelerinde belirgin iyileşmeler ” yaşadıklarını buldu. Bu etki, egzersiz grubundaki kendilerini daha güçlü ve daha ince gören kadınlarla ilişkilendirildi. Bu ilişkilendirme esnasında fazla kiloların her yaştan ve kesimden kadını ne denli olumsuz etkilediğini göstermiş oldu.  Etkiler ani olabilmektedir.

Basit Egzersizler ile Vücudu Şekle Sokmak Çok Kolay

“Egzersiz tek oturumda temelde tüm beynin fizyolojisini etkiler” Wendy A. Suzuki, Doktora, bir 2017 inceleme Sinir Bilimi profesörü ve Psikoloji New York Üniversitesi’nde Sinir Bilim Merkezi’nde ve Baş araştırmacı diyor Beyin plastisite. Suzuki, egzersizin birinde elde edebileceği değişiklikler üzerine bilimsel verilerin zenginliğini inceledi. Örneğin, muazzam miktarda araştırma, bir egzersiz seansının prefrontal kortekste, yani hafıza ve dikkatin yürütülmesi gibi yürütme işlev becerilerine ev sahipliği yaptığı bir faaliyeti artırabileceğini gösterdi. Sebepler henüz kanıtlanmış olmasa da, bilimin bazı tahminleri var. 

Birincisi, prefrontal korteks dopaminin ve beyinden türetilen nörotrofik faktörün (BDNF) kullandığı bir çift nörokimyasal madde, bir egzersiz programından destek alır. İkisi de beyindeki daha üst düzey işleyişe bağlıdır.

 İkincisi, egzersiz, beyin boyunca (özellikle de prefrontal korteks tarafından) kullanılan laktatın kandaki seviyesini arttırır. 

Üçüncü teori, egzersizin kanı koşturmaya çalışan veya ağırlığı kaldırmak için çalışan kasları beslemek için prefrontal korteksten uzaktaki kanları ayırdığı bulgusunu içerir. Ancak, egzersiz sonrasında telafi edici bir kan akışı, prefrontal kortekse geri döner. Spor salonuna bastıktan sonra gözlemlenen idari işlev becerileri hesaplanabilir.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz