Avcılık

Balıkesir’de Balık Tutulacak Yerler

Balıkesir’de Balık Tutulacak Yerler
Yazar : Gökhan Peker

Balık tutmak insana birçok açıdan farklı his ve duyguları yaşatmaktadır. Özellikle doğanın içerisinde bulunmaktan keyif alanlar için benzersiz fırsatlar sunmaktadır. Balık tutmanın insana kazandırdıkları ve keyfi birçok insana göre vazgeçilmez ve değişilmezdir. Denize kıyısı olan illerde balık tutmak son derece kolay olabileceği gibi birçok farklı noktadan birçok farklı şekilde balık yakalamakta mümkündür. Ancak Balıkesir gibi illerde balık tutmak için tatlı sulara yönelme gerekmektedir. Balıkesir’de balık tutulacak yerler şu şekilde sıralanabilir;

Çaygören Barajı

Çaygören barajı, Balıkesir’de Simav Çayı üzerinde kurulmuştur. 1955 ve 1968 yılları arasında inşa edilmiş olan bu barajın ana amacı, sulamaya destek olmak ve taşkın kontrolü sağlamaktır. Ancak zaman içerisinde baraj içerisinde birçok farklı canlı ile balıklarda kendilerine uygun bir yaşam ortamı elde etmişlerdir. Tatlı su balıkçılığı yapmak isteyenler için birçok farklı imkan sağlamaktadır. Mevsimsel olarak barajın su seviyesinde inişler ya da çıkışlar söz konusu olabilmektedir.

İkizcetepeler Barajı

Kille Çayı üzerine kurulmuş olan bu baraj Balıkesir’de balık tutulacak yerler ele alındığı zaman oldukça öne çıkan noktalardan bir tanesidir. Yaklaşık olarak on kilometre karelik alanı ile son derece büyük bir barajdır. Ancak mevsimsel olarak bu baraj içerisinde de su azalması durumları söz konusu olabilmektedir. Bu durum barajda balık tutmayı biraz zorlaştırabilmektedir. Ancak genel olarak içerisinde farklı tatlı su balıkları bulunmaktadır.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz