Turizm

Aynalıgöl Mağarası Gezi Rehberi

Yazar : Gökhan Peker

Aynalıgöl Mağarası, Mersin’in ilçesi olan Aydıncık’da yer alıyor. Mağaranın diğer isimlerinden biri de “Gilindere Mağarası” olan Aynalıgöl Mağarası’nın bulunuşu da oldukça ilginç. 1999 yılında Aydıncık’a 10 km uzaklıkta yer alan Gemi Durağı civarında bir çoban tarafından bulunmuş. Mersin turizminde önemli bir yere sahip olan bu muhteşem mağara birçok yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olma özelliğini sürdürüyor.

Aynalıgöl Mağarası Yarısı Tatlı, Yarısı Tuzlu Göl

Aynalıgöl Mağarası, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün yaptığı araştırmalarla bu mağarada yarısı tatlı, yarısı tuzlu bir göl keşfedilmiş. Bu gölde hiç akıntı yok ve ayna gibi berrak. Bu yüzden göle “Aynalıgöl” denmeye başlanıyor.

Aynalıgöl Mağarası’nın İçeriği

Aynalıgöl Mağarası, deniz seviyesinin 50 metre üstünde yer alıyor. Birçok damlataş oluşumunun gözlendiği bu ilginç mağarada; dikit, sarkıt, sütun, duvar, mağara iğnesi ve akma taşlar bulunuyor. Genişliği 100 metre, tavan 18 metre yüksekliğinde. Oldukça büyük dikit ve sarkıtlar, birçok oda ve salonların bulunduğu mağaranın yaklaşık 30 milyon yılda oluşması insanı oldukça hayretler içerinde bırakıyor.

Mağaranın sonunda ise yarısı tatlı,yarısı tuzlu bir göl bulunuyor. Göl; 30 metre genişliğe, 140 metre uzunluğa, 40metre tavan yüksekliğine ve 47 metre derinliğe sahip. Mağaranın birçok yerinde görülen dikit ve sarkıtlar, tavandan gölün içerine doğru ilerlemiş. Bu daoldukça enfes ve nefes kesici bir sualtı manzarası sunuyor.

Aynalıgöl Mağarası Ulaşım

Aydıncık-Silifke Karayolundan 10 kmgidin ve 3 km uzunluğunda bir sapağa girin. Sancak Burnu civarında bulunanmağaraya eskiden kayalıklar tırmanılarak çıkılırken, günümüzde demir merdivenlerle ulaşım sağlanabiliyor.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz