Antrenman Sağlık

Astım ve egzersiz

Astım ve Egzersiz
Yazar : Onur Apaydın

Merhabalar arkadaşlar bugün sizlere Astım ve egzersiz nedir , Astımı olan kişiler nasıl egzersiz yapmalıdır  gibi konulara değineceğiz. Wellness Antrenörü Onur Apaydın’ın sizler için yaptığı araştırmalar aşağıda mevcuttur. İyi okumalar dileriz

Astım ve Egzersiz

Astım hastalığı, solunum yolu hastalığı olmaktadır ve iki çeşidi vardır. Alerjik astım,alerjik olmayan astım. Alerjik astım daha çok çocuk yaşlarda ortaya çıkar ve en sık görülen astım çeşitidir. Alerjik olmayan astım iste daha ağır olan ve orta yaşlardan itibaren görülen bir astım çeşitidir.

Astım hastalığı olan bireyler egzersiz yaparken dikkatli olması gerekmektedir. Egzersizler şiddetine ve ortamına göre krizleri tetikleyebilmektedir. Ağır astımı olan kişilerin egzersizden önce ilaç kullanması önerilmektedir.
Astım krizleri genel olarak egzersiz sırasında değil de egzersizden hemen sonra başlamaktadır.

Astımı olan kişiler nasıl egzersiz yapmalıdır:

Astım hastalığı alerjik ise alerji oldukları şeylerden korunmak zorundalar. Alerjik olmayan astım hastaları da uzun süreli egzersizler(bisiklet,koşu) değil de daha çok dinlenme imkanları olan(futbol,basketbol) gibi branşlara yönelmeleri doğrudur.

30-60 dakikalık egzersizler haftada 3-5 defa yapılması uygun olmaktadır. Kalp atım sayısının %70-75 e çıkabildiği egzersiz yapmalarında da sakıncaları yoktur.

Egzersiz sırasında burundan nefes almaya dikkat etmekleri gerekmektedir. Burundan alınan hava alerjiye sebep olacak maddelerin süzülmesine yardımcı olur havanın ısınmasını sağlamaktadır.

Bütün branşlar içerisinde astım hastalarının yapabileceği en uygun branş yüzmedir. Özellikle kapalı havuzların ortamı gereği havanın nemli olması krizlerden korumaktadır. Özellikle kış aylarında egzersiz sonrası krizlerden korunmak için maske ya da atkı gibi materyallerin kullanılması önem arz etmektedir.

DİĞER ASTIM VE EGZERSİZ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Rekreasyonist.com Astım ve Egzersiz konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle Rekreasyonist.com’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Rekreasyonist.com’dan yapılan Astım ve Egzersiz duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız facebook, instagram hesaplarından bize abone olabilirsiniz. Sitemizden direk bildirim almak istiyorsanız sol alt köşeden bildirim butonuna basmanız yeterlidir.

 

Yazar hakkında

Onur Apaydın

Onur Apaydın. 1996 Ankara doğumluyum. İlk ve ortaokul eğitimimi Ankara'da, lise eğitimimi Muğlada yaptım ve lisans eğitimimi Ankara Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde yapmaktayım. Wellness 1. Kademe antrenörü ve otizm spor eğitmeniyim. 2 yıl futbol branşında 1. ve 2. amatör kümede kalecilik yaptım. Ankara Oryantiring Spor Kulübünde iki yıldır aktif olarak yarışmaktayım.
Hentbol ve oryanyantiring branşlarında okul takımında yer almaktayım. Otizm vakfında spor eğitmeni olarak çalışmaktayım.

Yorum yaz