Ana sayfa Antrenman Astım ve egzersiz

Astım ve egzersiz

93
Astım ve Egzersiz

Merhabalar arkadaşlar bugün sizlere Astım ve egzersiz nedir , Astımı olan kişiler nasıl egzersiz yapmalıdır  gibi konulara değineceğiz. Wellness Antrenörü Onur Apaydın’ın sizler için yaptığı araştırmalar aşağıda mevcuttur. İyi okumalar dileriz

Astım ve Egzersiz

Astım hastalığı, solunum yolu hastalığı olmaktadır ve iki çeşidi vardır. Alerjik astım,alerjik olmayan astım. Alerjik astım daha çok çocuk yaşlarda ortaya çıkar ve en sık görülen astım çeşitidir. Alerjik olmayan astım iste daha ağır olan ve orta yaşlardan itibaren görülen bir astım çeşitidir.

Astım hastalığı olan bireyler egzersiz yaparken dikkatli olması gerekmektedir. Egzersizler şiddetine ve ortamına göre krizleri tetikleyebilmektedir. Ağır astımı olan kişilerin egzersizden önce ilaç kullanması önerilmektedir.
Astım krizleri genel olarak egzersiz sırasında değil de egzersizden hemen sonra başlamaktadır.

Astımı olan kişiler nasıl egzersiz yapmalıdır:

Astım hastalığı alerjik ise alerji oldukları şeylerden korunmak zorundalar. Alerjik olmayan astım hastaları da uzun süreli egzersizler(bisiklet,koşu) değil de daha çok dinlenme imkanları olan(futbol,basketbol) gibi branşlara yönelmeleri doğrudur.

30-60 dakikalık egzersizler haftada 3-5 defa yapılması uygun olmaktadır. Kalp atım sayısının %70-75 e çıkabildiği egzersiz yapmalarında da sakıncaları yoktur.

Egzersiz sırasında burundan nefes almaya dikkat etmekleri gerekmektedir. Burundan alınan hava alerjiye sebep olacak maddelerin süzülmesine yardımcı olur havanın ısınmasını sağlamaktadır.

Bütün branşlar içerisinde astım hastalarının yapabileceği en uygun branş yüzmedir. Özellikle kapalı havuzların ortamı gereği havanın nemli olması krizlerden korumaktadır. Özellikle kış aylarında egzersiz sonrası krizlerden korunmak için maske ya da atkı gibi materyallerin kullanılması önem arz etmektedir.

DİĞER ASTIM VE EGZERSİZ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Rekreasyonist.com Astım ve Egzersiz konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle Rekreasyonist.com’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Rekreasyonist.com’dan yapılan Astım ve Egzersiz duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız facebook, instagram hesaplarından bize abone olabilirsiniz. Sitemizden direk bildirim almak istiyorsanız sol alt köşeden bildirim butonuna basmanız yeterlidir.

 

Değerlendirme
Yazım dilinin sadeliği ve anlaşılabilirliği
İhtiyaca cevap verme
Tavsiye edilebilirlik
Genel Değerlendirme
Kısa açıklama
Bu makale sizi bilgilendirmek adına tam olarak yardımcı oldu mu veya eksiklikleri var mı? Lütfen buna göre bir değerlendirme bırakınız.
71 %
Güzel
Kullanıcı oyu 0 İlk oy kullanan siz olun !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Diz Kapağı Kayması Nedir? Tedavisi, Belirtileri

Diz Kapağı Kayması Nedir? ; Genel anlamda diz dokusundaki bir sebepten ya da diz çevresi k…