Turizm

Artvin-Borçka Karagöl Kamp Rehberi

Yazar : Gökhan Peker

Artvin ili sınırları içinde yer alan Karagöl 368 ha. alana sahip olup, 14.08.2002 tarihinde Bakanlar Kurulu’nca Tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.

Karagöl, bir heyelan gölüdür ve 19.yüzyıl başlarında, bugünkü “Klaskur (Aralık) Yaylası”nın yakınlarındaki bir tepenin heyelan sonucu Klaskur (Aralık) Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.

Aralık köyü’nde tarihi eski taş köprü bulunmaktadır. Aralık, Atanoğlu ve Karşıköy köyleri sınırları içerisindeki gölü kuş bakışı gören ve yaz aylarında kullanılan Heba ve Aralık-Atanoğlu Yaylaları yer almaktadır.

Göl, erozyon nedeniyle dolma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Borçka Karagöl, kamp ve karavan turizmi için ideal bir yerdir. Mevcut alan içerisinde işletmeci tarafından işletilmekte olan 20 yatak kapasiteli bir misafirhane bulunmaktadır.

Alana giren ziyaretçi sayısı yıllık ortalama 20.000 kişidir. Artvin ilinden 57 km ilk 51 km’si asfalt olup son 6 km’si doğal park taşlı yoldur.

Karagöl’e 5-10 km uzaklıkta yer alan pansiyonlarda konaklayabileceğiniz gibi dilerseniz Karagöl Milli Park alanında çadır da kurabilirsiniz.

Kendi çadırınızı kurmak isterseniz çadır başına 20 TL.

Çadır kiramak isterseniz: 2 kişi 50 TL, 3 kişi 60 TL’dir.

1 kişilik ücret olmadığı için minimum ödemeniz gereken ücret 50 TL olacaktır.

  • Motosiklet : 6 TL
  • Araba : 9 TL
  • Minibüs : 25 TL

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz