Avcılık

Ardahan’da Balık Tutulacak Yerler

Ardahan'da Balık Tutulacak Yerler
Yazar : Gökhan Peker

Balık tutmak, her doğa seven bireyin hoşlandığı bir aktivitedir. Denize kıyısı olan illerde balık tutmak için birçok farklı nokta bulunmaktadır. Çünkü deniz balıkçılığı, balık tutma konusunda en fazla imkanı sağlamaktadır. Ancak Ardahan gibi illerde yaşayan ve balık tutmak isteyenler için bu durum söz konusu değildir. Buna rağmen Ardahan’da balık tutulacak yerler dendiği zaman birçok farklı tatlı su ortaya çıkmaktadır. Bu tatlı sular içerisinde bulunan balıkların cinsine göre hazırlık yapılarak birçok farklı tatlı su balığı yakalanabilmektedir. Ardahan’da balık tutulacak yerler şu şekilde sıralanabilir;

Çıldır Gölü

Doğu Anadolu bölgesinde Van Gölü’nden sonraki en büyük göldür. Tamamı ile doğal yapısı ile hem yaz hem de kış aylarında benzersiz manzaralar sunmaktadır. Özellikle kış aylarında donduğunda üzerinde kızak yapılmaktadır. Aynı şekilde buzda farklı delikler açılarak balık tutmakta mümkündür. Büyük bir göl olduğundan içerisinde biçok farklı tatlı su balığı barındırmaktadır. Doğada zaman geçirmek isteyenler için birebirdir.

Aktaş Gölü

Yarısı ülke sınırları içerisinde kalan bu göl tamamı ile doğal bir oluşumdur.  İçerisinde birçok farklı balık türünü barındırmaktadır. Aynı zamanda göl üzerinde sürekli olarak hareket halinde olan 12 farklı adacık bulunmaktadır.  İlkbaharda bu göl yatağının suları taşmakta ve akıntı oluşturmaktadır. Doğal döngüleri seyretmeyi sevenler için en uygun noktalardan bir tanesidir.

Ayı Gölü

İki dağ arasında yer alan bir göldür. Büyük göllere oranla orta boyutta olduğu söylenebilir. Göl kenarlarından çok sayıda küçük kaynak çıkmaktadır. Bu sayede göl sürekli olarak taze su ile beslenmektedir. Doğal bir yapısı olduğundan içerisinde balıkların yanı sıra birçok farklı canlıyı da barındırmaktadır.

Balık Gölü

Posof ilçe sınırları içerisinde kalan bu göl, benzersiz doğası ve manzaraları ile ziyaretçilerini her zaman memnun etmektedir. Küçük bir alan kaplıyor olmasına rağmen içerisinde alabalık ve kunduzları barındırmaktadır. Alabalık yakalamayı sevenler için en uygun noktalardan bir tanesidir.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz