Beslenme

Intermittent Fasting – Aralıklı Beslenme Nedir?

Son dönemlerin trendi haline gelmiş Intermittent Fasting – Aralıklı Beslenme nedir? Kimler aralıklı beslenme diyetini uygulayabilir? Diğer diyetlerden farkı nedir? Sağlığa faydaları ve zararları nelerdir? Gelin bu yazımızda tüm bu soruların yanıtlarını bulalım…

Son dönemlerin trendi Intermittent Fasting – Aralıklı Beslenme Nedir?

Günümüz şartları düşünülünce yaşam tarzının getirisi olarak birçok hastalık baş göstermeye başlamıştır. Özellikle diyabet, obezite, karaciğer yağlanması, kardiyovasküler hastalıklar… Bu hastalıkların önüne geçmede ise en önemli faktör sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitedir. Aşırı kilonun metabolizmaya birçok olumsuz etkisi vardır. Bu yazımızda son yıllarda vücut ağırlığı kaybını sağlamada popüler hale gelen intermittent fasting yani aralıklı beslenmeyi ele alacağız.

Intermittent Fasting Nedir

Intermittent Fasting Nedir?

Aralıklı Beslenme Nedir?

Aralıklı beslenme son yıllarda popüler hale gelen bir diyet çeşididir. Diğer diyetlerden farklı olarak haftada 1-2 gün %75-90 kalori kısıtlama, kalan günlerde de istenildiği gibi beslenmeyi içeren bir diyettir. Alternate  day fasting yani dönüşümlü beslenme ise aralıklı beslenmenin alt grubudur. Haftanın 3-4 günü %75 kalori kısıtlama, kalan günlerde de istenildiği gibi beslenmeyi içermektedir.  Aralıklı beslenme programı günlük 16 saatlik açlık, 8 saatlik beslenme düzeninden oluşmaktadır. Alternatif olarak bir gün içinde tek öğün beslenip sonraki 24 saat içinde aç kalma da kullanılabilir. Kalori kısıtlamasının olmadığı günlerde ise her ne kadar özgürlük sağlansa da sağlıklı tercihlerde bulunmak elbette faydalı olacaktır. Bu diyeti, her zaman olduğu gibi sağlığımızı tehlikeye atmamak adına diyetisyen kontrolünde uygulamak en sağlıklı yol olacaktır.

Intermittent Fasting Nedir?

Intermittent Fasting Nedir?

Geleneksel kalori kısıtlama ise günlük olarak %10-30’luk kısıtlamayı içerir. Ve bu diyetler amaca ulaşana kadar kesintisiz bir süreçtir.

Vücut ağırlığı kaybı bir süreç gerektirdiği için her gün kalori kısıtlamasına uymaya çalışmak, tüketilecek besinlerin belirli olması bu süreci tatsızlaştırabiliyor. İnsanların aralıklı beslenmeye yönelme sebepleri hafta içinde kendilerine özgürlük tanınmasından kaynaklı olabilir.

Aralıklı Beslenme ve Sağlık

Kalori kısıtlama ile meydana gelen vücut ağırlığı kayıpları, insülin ve kan glikoz değerleri, insülin duyarlılığı üzerine olumlu etkiler göstermiştir.  Aralıklı beslenmenin kısa vadeli sonuçlarının olumlu ancak uzun vadeli sonuçlarının sağlığa zararlı olduğu gözlenmiştir. Kilo kayıpları ile diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar, insülin duyarlılığı, glisemik kontrol, kan lipit profili üzerine olumlu etkileri görülmüştür. Diğer taraftan doğurganlık, mestrüasyon üzerine olumsuz etkileri olmuştur. Bununla birlikte erken menapoz neden olmakta, düşük östrojen düzeyleri sebebiyle sonraki dönemlerde osteoropoz riskini artırmaktadır. Ayrıca haftanın bazı günleri iyi beslenip bazı günlerinde yüksek kalori kısıtlaması yapmak vücut dengesini bozabilir.

Intermittent Fasting Nedir?

Intermittent Fasting Nedir?

 

Sonuç ve Öneriler

Diyet bir süreç değil aslında yaşam biçimidir. Elbette arada kaçamaklar olacaktır. Ancak önemli olan bu kaçamakların kontrolünün sağlanabilmesidir. Diyet sürecinde kurallara uyup amaca ulaştıktan sonra eski yaşam tarzına dönmenin elbette olumsuz getirileri olacaktır. Aralıklı beslenmenin sunduğu özgürlük, otokontrol zayıflığından ötürü tercih edilen bir yöntem olmamalıdır. Vücudun yaşamsal fonksiyonları için gerekli minimum enerji sağlanmazsa ciddi problemler yaşanabilir. Diyetin sağlıklı beslenme tarzı olduğu iyi bilinmelidir.

Yazar hakkında

Songül Kızıl

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü...
Sağlıklı Yaşam Ve Beslenme Adına Her Şey

Yorum yaz