BESYO

Antrenörlük Maaşı ve İş Olanakları

Antrenörlük Maaşı ve İş Olanakları

Antrenörlük Maaşı ve İş Olanakları

Merhabalar Rekreasyonist.com okurları bu yazımızda sizlere Antrenörlük Maaşı ve İş Olanakları hakkında bilgiler vereceğiz. Antrenörlük yapan kimseler ne kadar maaş alır? nerelerde istihdam alanları vardır? bunların hepsi bu makalede.

Antrenörlük Bölümü Nedir?

Antrenörlük Eğitimi Bölümünde; sayıları ve çeşitleri gittikçe artan spor branşlarında ihtiyaç duyulan ileri kademede antrenör,  monitör, kondisyoner ve fitness eğitmeni yetiştirilmektedir. Ayrıca, seçilen spor dalında uzman, insanları seven, iletişim becerisi yüksek, dışa dönük, öz disiplini gelişmiş, kendine bağlı grubu yönetip, yönlendirebilecek liderlik özelliklerine sahip, yeniliklere açık, yaratıcı kişiler yetiştirmektir. Bölümde ağırlıklı olarak antrenman (hareket) eğitimi alanında eğitim-öğretim verilmektedir.

Antrenörlük Bölümü İş Olanakları Nelerdir?

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı il ve ilçe müdürlüklerinde kadrolu olarak, özel ve resmi okullarda, özel ve resmi kurum ve kuruluşlara bağlı spor kulüplerinde, amatör ve profesyonel liglerdeki spor kulüplerinde, üniversitelerde, sporcu eğitim merkezlerinde, özel spor kurslarında; sözleşmeli, kadrolu veya fahri antrenör olarak amatör veya profesyonel statüde görev alabilmektedirler.

Antrenörlük Maaşı ve İş Olanakları

Antrenörlük Maaşı ve İş Olanakları

Üniversite 4. sınıfta pedagojik formasyon alıp Beden Eğitimi Öğretmeni olmak.

Herkesin kafasından geçen soru “Antrenörlük bölümü öğrencilerine formasyon veriliyor mu?” olsa gerek. Evet arkadaşlar Antrenörlük bölümü öğrencilerine formasyon veriliyor. Formasyon kalkmadığı sürece ki kalkacağıda hiç gözükmüyor üniversitelerin gelir kaynağı olan formasyonu kaldıracaklarını sanmıyorum, Antrenörlük bölümü öğrencileri pedagojik formasyon alabiliyor.

Üniversite bittikten sonra akademik kariyer imkanı

Antrenörlük bölümü henüz Türkiye’de yeni yeni oturan bir bölüm ve bu yüzden çoğu üniversitelerde daha bölüm faaliyette değil. Antrenörlük bölümü açan üniversitelerde yeterli akademisyen bulmakta zorlanıyor. Bunu fırsata çevirip yüksek lisans ve doktora programlarıyla ALES’e girerek üniversitede akademisyen olabilirsiniz.

Yaşam Koçu olabilirsiniz.

Antrenörlük bölümü yeniliğe açık sürekli kendini geliştiren bireylere ihtiyaç duymaktadır. Aldığı eğitimle bölüm öğrencilerini fiziksel, psikolojik ve akademik anlamda geliştiren bir bölümdür.  Gerekli eğitim sertifikalarını alıp bölümden kazandığı bilgi ve becerilerle yaşam koçu olabilirsiniz.

Antrenörlük Maaşları

Antrenörlük maaşı çalıştığınız kuruma göre değişiklik gösterebilir. Özelde çalışanları Antrenörlük kademesine göre 2000 ile 5000 lira arasında çalıştığı branşada göre değişiklik gösterebilir. Gençlik Sporda memur statüsünde çalışırlar ise memur statüsünde ücretlerini alırlar.

 

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz